we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Archiwum 2018/2019

Zakończenie roku Szkolnego 2018/2019

19 czerwca uroczystym apelem zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. W szczególnym nastroju przebiegła pierwsza część uroczystości – dedykowana uczniom klas ósmych. Dla nich ten dzień był datą kończącą pierwszy etap edukacji. Wypowiedziane przez uczennicę najstarszej klasy słowa: „My, ósmoklasiści, ustępujemy zaszczytnego miejsca najstarszym uczniom w szkole – kolegom i koleżankom z klas siódmych. Staraliśmy się godnie reprezentować naszą szkołę i być jej dumą…” nabrały wyjątkowego znaczenia. Szczególnym sposobem podziękowania i pożegnania był polonez zatańczony przez wszystkich uczniów. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły pana Macieja Grabianowskiego oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Małgorzaty Miśkiewicz. Dyrekcja szkoły w tym dniu pożegnała też Radę Rodziców: panią Małgorzatę Miśkiewicz, panią Katarzynę Fedyczkowską oraz pana Dariusza Łącznego, dziękując im za wiele lat pracy na rzecz szkoły. W dalszej części spotkania zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe wszystkim tym uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen, a także listy gratulacyjne dla ich rodziców. Nagrody otrzymali również uczniowie wyróżniający się w sporcie. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do mistrzowskiej drużyny koszykarek i ich trenera pana Czesława Kuppe. Kolejnym podniosłym momentem było wręczenie nagrody specjalnej dyrektora szkoły oraz nadanie tytułu Absolwenta Roku. Ten zaszczytny tytuł przypadł Julii Łącznej.
Druga część uroczystości dedykowana była uczniom klas I-VII. W czasie spotkania wiceburmistrz Wschowy pani Marta Panicz – Szajnkenig przekazała dyrektorowi szkoły list gratulacyjny, a następnie najlepszym uczniom wręczono świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Statuetkę za najwyższą średnią ocen w szkole (5,77) otrzymał Tymoteusz Szymański. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niech te wakacje będą dla wszystkich wesołe i bezpieczne.

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu.

W zeszłym tygodniu w murach wschowskiej biblioteki mieszkańcy mogli podziwiać wystawę przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Była ona poświęcona 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu. Praca została przygotowana pod opieką nauczycielki historii Marii Soboty. To nie jest pierwsza taka inicjatywa młodzieży z tej placówki. W maju w bibliotece prezentowana była ich wystawa zatytułowana „Jak rozumiem i znam Konstytucję RP”.

Z wizytą u weterynarza – poznajemy zawody rodziców

11 czerwca uczniowie z klasy II b wybrali się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Celem spotkania z doktorem panem Bogdanem Jaworskim było poznanie specyfiki pracy weterynarza. Uczniowie obejrzeli gabinet weterynaryjny i dowiedzieli się na czym polega praca weterynarza. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pan weterynarz wyjaśnił do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach sala, w której są przeprowadzane zabiegi. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawali pytania panu Bogdanowi Jaworskiemu. Na zakończenie naszej wizyty uczniowie otrzymali od pana weterynarza słodki upominek w postaci pysznych cukierków.

Lekcja kleksografii , przędzenia liter i oryginalny sposób opisu Pana Kleksa

Uczniowie klasy 4A, podczas lekcji języka polskiego, choć na chwilę mogli przenieść się do Akademii pana Kleksa. Wzięli udział w zajęciach kleksografii i przędzenia liter. Kleksy wyszły  znakomite. Następnie czwartoklasiści układali rymowanki, w których mogli pokazać, jak wspaniałą mają wyobraźnię. Uczniowie zobaczyli w kleksach motyle, psy, koty, smoki, dinozaury, śnieg , gwiazdy… Kolejnym zadaniem było stworzenie z włóczki napisów nawiązujących do treści lektury lub własnych inicjałów. Dzieci opisały również tytułowego bohatera utworu w oryginalny sposób. Uczniowie dobrani parami wykonali: głowę, tułów oraz nogi niezwykłego nauczyciela, które potem posklejali w całość. W ten sposób powstały cztery, bardzo zabawne wizerunki Pana Kleksa. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w tym nadzwyczajnym wydarzeniu wspaniale się bawiły, a przy okazji utrwaliły znajomość lektury autorstwa Jana Brzechwy. Nie od dziś wiadomo, że wiedza podana w formie zabawy przyswaja się najlepiej, o czym doskonale wiedzą nasi nauczyciele.

O tym, co nieuchronne, inaczej…

3 czerwca uczennice klasy VIII c Anna Kowalska i Julia Łączna przygotowały dla koleżanek i kolegów z klasy interesującą lekcję poświęconą autorowi książki „Oskar i pani Róża” – Ericowi- Emmanuelowi Schmittowi oraz lekturze. Ciekawa prezentacja zapoznała uczniów z faktami dotyczącymi życia i twórczości pisarza. Następnie klasa musiała wykonać odwróconą krzyżówkę do podanego hasła, a na koniec uczniowie odpowiadali na pytania, korzystając z książek. Lekcja była udana, a najaktywniejsi uczniowie mogli zdobyć dodatkowe oceny.

Przyczyny powodzi.

03 czerwca w klasie II b Aleksander Pawlak przeprowadził lekcję odwróconą. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z przyczynami powodzi i zasadami zachowania w przypadku jej wystąpienia. Aleksander przygotował bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyczyn powstawania powodzi i zachowania w przypadku jej wystąpienia. Za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały plusy. Podsumowaniem zajęć była praca w grupach. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji.

I miejsce Olgi Wiśniewskiej w Finale Turnieju „Bezpieczne wakacje z LUPO”

Dnia 5 czerwca  odbył się XX Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z LUPO”. W tegorocznej edycji wzięło udział dwunastu reprezentantów szkół podstawowych z naszego powiatu, którzy wyłonieni zostali podczas eliminacji szkolnych. Trójka najlepszych zawodników otrzymała nagrody w postaci rowerów górskich.

Naszą szkołę reprezentowała Olga Wiśniewska, która zajęła I miejsce. II miejsce zajął Wojciech Warcholak ze Szkoły Podstawowej w Łysinach, natomiast III – Kamila Paradzińska ze Szkoły Podstawowej z Osowej Sieni .

Opiekunem drużyny z SP1 był p. Ryszard Czechowski.