we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Aktualności 2022/2023

Masowy Bieg Uliczny w SP1!

31 maja, z okazji Dnia Dziecka, wystartował po raz kolejny Masowy Bieg Uliczny w SP1! Jest to impreza cykliczna, która ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia. W tym dniu uczniowie szkoły uczestniczyli również w wielu atrakcjach takich jak:
☑️ pokaz iluzjonisty,
☑️ dmuchańce,
☑️ rozgrywki w dwa ognie,
☑️ wyścigi na rajderkach.
Pogoda dopisała a impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy pani Jance Gnieżeńskiej- głównej organizatorce biegu. Dziękujemy również pracownikom obsługi i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli ten dzień spędzić aktywnie i na sportowo, a w szczególności UMiG Wschowa za dofinansowanie, dzięki któremu cała społeczność „Jedynki” mogła się tak świetnie bawić.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do pełnomocnika do spraw sportu przy UMiG Wschowa p. Artura Obuchowicza, który poprowadził dzisiejszy peleton i wygłosił ciekawą prelekcję dla naszych uczniów.
,,Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce!!!”

Projekt „Świat Ulmów- niewinność i odwaga”

Projekt „Świat Ulmów- niewinność i odwaga” realizowany jest w naszej szkole od 22 maja do 10 września 2023 r.
Celem projektu jest przygotowanie uczniów do procesu beatyfikacji Sług Bożych- Wiktorii i Józefa Ulmów z siedmiorgiem dzieci. Nasza wystawa- „Czas beztroski i szczęścia – Ulmowie” wędruje po szkołach miasta. Była już w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, obecnie znajduje się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte.
Uczniowie różnych szkół mają możliwość poznać swoich rówieśników sprzed 80 lat i dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne rodziny Ulmów, na czym polegała jego beztroska, ale też praca. W ramach Projektu organizujemy wyjątkowe spotkania z historią w tle- są to spotkania rodzin (wielodzietnych) naszych uczniów z klasami. Podczas zajęć odczytywane  są opowieści dla dzieci będące historią życia rodziny Ulmów zaczerpnięte z książki Elżbiety Szulikowskiej „Boso do nieba”.
Dnia 29 maja gościliśmy rodzinę państwa Ślipko z dziećmi: Nikodemem, Szymonem oraz Tymoteuszem w klasie Ib oraz państwa Fedyczkowskich z pociechami: Anną, Florką i Ignasiem w klasie Ia. W trakcie spotkań udało się nam stworzyć wyjątkowy, rodzinny klimat. Uczniowie poznali pasje i życie codzienne rodziny Ulmów oraz wielką ofiarę złożoną za okazanie pomocy Żydom w czasie wojny.

Projekt Erasmus+.

Trwa kolejna z mobilności w ramach realizacji projektu Erasmus+. Nasi uczniowie gościli już w Portugalii oraz Hiszpanii. W październiku 2022r. partnerzy z Hiszpanii, Rumunii, Włoch oraz Portugalii odwiedzili naszą szkołę, a 26 maja kolejna grupa uczniów pod opieką nauczycieli wyjechała do Włoch. Italia przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. W sobotę mieliśmy okazję zwiedzić Cuneo – jedno z ciekawszych miast w prowincji Piemont. Włoscy partnerzy zorganizowali dla nas warsztaty informatyczne pozwalające odkryć nasze talent. 
Następnie mieliśmy okazję zwiedzić elektrownię wodną Enel Green Power. Jest to największa we Włoszech i druga pod względem wielkości elektrownia w Europie. Umiejscowiona jest ona u podnóża Alp.
W niedzielę wzięliśmy udział w lekcji muzealnej dotyczącej tradycyjnych metod produkcji jedwabiu. Mieliśmy także okazję spróbować tradycyjnych dań kuchni włoskiej zaserwowanych w czasie pikniku w parku. Zwiedzaliśmy również przepiękny zamek w Racconigi. Nie zabrakło też okazji do spróbowania przepysznych, tradycyjnych lodów włoskich.
W wymianie biorą udział uczniowie: Izabela Kolman, Antonina Nieścior, Zofia Marciniak, Alicja Kozyra, Natalia Kolan i Mikołaj Cieplak oraz nauczyciele: Hanna Rusiecka, Tomasz Florczak, Robert Sierota i koordynator projektu Magdalena Golińska.

Trzydniowa wycieczka w Góry Stołowe

Trzydniowa wycieczka w Góry Stołowe to miły akcent na zakończenie roku szkolnego.  Możemy otwarcie stwierdzić, że klasy czwarte mamy wspaniałe i chyba każdej szkole życzymy takich uczniów!  Trzy dni w trasie z cudowną, słoneczną pogodą  na długo pozostaną w naszej pamięci. Uczniowie klasy 4a i 4c świetnie się spisali podczas wyprawy, która pozwoliła im poznać ten urokliwy zakątek Polski. Polanica- Zdrój, Szczeliniec Wielki, Fort Karola, Błędne Skały,  Zamek Książ – to najciekawsze miejsca, które odwiedziliśmy. Walory przyrodnicze tego rejonu polecamy wszystkim lubiącym podróże. Oto krótka fotorelacja z ostatniego wyjazdu pełnego wrażeń.

„Bajkowy Galimatias”

Panie i Panowie,
Dzieci i Dorośli…
Ci, którzy wierzą w baśnie i Ci, którzy tylko opowiadają je na dobranoc…
Mamy zaszczyt zaprosić Was na wyjątkowe, zaskakujące i bezprecedensowe wydarzenie- przedstawienie teatralne „Bajkowy Galimatias”
wykonaniu kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie.
Data: 06.06.2023r.
Godzina: 17.00
Miejsce: CKiR Wschowa
Wstęp wolny
Przyjdźcie i przekonajcie się, jak wyglądałyby bajki bez czarnych charakterów i czy dobro ze złem muszą podążać ze sobą w parze.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP1.