we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy 2021/2022

Maliny na lekcji języka polskiego.

Sok z malin nadaje się nie tylko do herbaty. Można go wykorzystać także do omawiania lektury i … malowania. Przekonali się o tym uczniowie klasy 7e, którzy omawiając na języku polskim „Balladynę” Juliusza Słowackiego za pomocą soku z malin tworzyli plakaty teatralne nawiązujące do lektury. Dzięki temu zapamiętali, że akcja dramatu związana była ze zrywaniem malin. Jak widać zapach, smak, kolor także mogą mieć wpływ na odbiór utworu.

,,Edukatoria Akademickie”

12 maja 2022r. zostaliśmy przyjęci w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Uczniowie klas IV- VIII w ramach dodatkowych zajęć popołudniowych – ,,Edukatoria Akademickie” wzięli udział w warsztatach. Młodzi Chemicy. Badali m.in. pH związków chemicznych za pomocą różnych wskaźników chemicznych. Mieli też okazję przekonać się, że półkule mózgowe mogą nam płatać figle, gdy kolor czytanego tekstu nie współgra z jego treścią. Uczniowie doskonale bawili się wykonując kolejne zadania. Zajęcia poprowadziła pani mgr Katarzyna Szczepaniak wraz z uczennicami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i życzliwe przyjęcie.

Zajęcia przyrodnicze w SP1.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość rozwijania zainteresowań biologiczno – przyrodniczych biorąc udział w zajęciach KLUBU MŁODEGO INŻYNIERA. Tam rozwijają swoje interdyscyplinarne pasje i zainteresowania przyrodnicze. W ramach realizacji projektu ,,Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie” działa KÓŁKO BIOLOGICZNE METODĄ EKSPERYMENTU i KÓŁKO PRZYRODNICZE METODĄ EKSPERYMENTU. Dzieci mają możliwość przeprowadzania doświadczeń. Poznają fascynujący świat przyrody.

Jak zachęcić młodych ludzi, by w końcu sięgnęli po książkę?

Niektóre lekcje wydają się trudne, zwłaszcza te, kiedy dotyczą podsumowania pracy z lekturą. Ale zawsze można znaleźć sposób, aby odczarować takie zajęcia, wystarczy zaproponować atrakcyjną formę i uczniowie chętnie z niej skorzystają. Praca w zespołach powoduje, że młode osoby mogą się wzajemnie wspierać, jak i ze sobą rywalizować. Takie lekcje odbyły się w klasie 8c i 7c.
Uczniowie wykonywali:
? lapbooki,
? pudełka lekturowe,
? komiksy,
? przygotowali inscenizację Sądu nad Balladyną,
? sprawdzali swoją wiedzę, przystępując do rozwiązywania zadań na stacjach zadaniowych,
? zagrali w bingo.

Literackie smartfony.

Czy bohaterowie szkolnych lektur potrafiliby korzystać ze smartfonów? Co pojawiłoby się na ich tapetach? Co na liście zakupów i rzeczy do zrobienia? Na jakie tematy szukaliby informacji w wyszukiwarce Google? Uczniowie klas ósmych rozwiązywali te dylematy. Tak powstały kreatywne, zabawne, trafne i wiarygodne telefony, dzięki którym utrwalili treść lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty. Zadanie wymagało wykorzystania wiedzy i różnorodnych umiejętności: od czytania ze zrozumieniem, po redagowanie krótkich tekstów i kojarzenie faktów. Realizacja zadania na papierowych ekranach smartfonów przebiegająca w nieco odmienny (od tradycyjnego) sposób dostarczyła wielu pozytywnych emocji.

Metody IBSE.

Podczas marcowych i kwietniowych zajęć, grupa naszych szkolnych naukowców zajmowała się między innymi wykorzystaniem metody IBSE. Udało nam się wyizolować DNA ulubionych owoców. Każda z grup wykonała przydzielone zadania i z niecierpliwością czekała na efekt doświadczenia. Najlepsze rezultaty uzyskaliśmy z bananów i jabłek. Kolejnym z zagadnień było sprawdzenie czy różne substancje świecą pod światłem UV. Uczniowie sporządzili różne mieszaniny z kurkumy, chlorofilu z trawy, bazylii i rukoli oraz napoju typu tonik. Prawie wszystkie z mieszanin w ciemnym pomieszczeniu pod wpływem światła UV zaczęły świecić, jednak mieszanina z tonikiem zawiodła. Okazało się, że w toniku, który pijemy nie ma chininy tylko jej aromat.

Kultura sarmacka.

W miniony piątek uczniowie klasy VIIE pod opieką swojej polonistki Agaty Karolczyk-Kozyry wybrali się na lekcję muzealną do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Lekcja dotyczyła kultury sarmackiej w Polsce w XVII i XVIII wieku i była ciekawym uzupełnieniem treści programowych omawianych w tym roku szkolnym podczas lekcji języka polskiego.