Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy 2021/2022

,,Edukatoria Akademickie”

12 maja 2022r. zostaliśmy przyjęci w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Uczniowie klas IV- VIII w ramach dodatkowych zajęć popołudniowych – ,,Edukatoria Akademickie” wzięli udział w warsztatach. Młodzi Chemicy. Badali m.in. pH związków chemicznych za pomocą różnych wskaźników chemicznych. Mieli też okazję przekonać się, że półkule mózgowe mogą nam płatać figle, gdy kolor czytanego tekstu nie współgra z jego treścią. Uczniowie doskonale bawili się wykonując kolejne zadania. Zajęcia poprowadziła pani mgr Katarzyna Szczepaniak wraz z uczennicami. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i życzliwe przyjęcie.

Zajęcia przyrodnicze w SP1.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość rozwijania zainteresowań biologiczno – przyrodniczych biorąc udział w zajęciach KLUBU MŁODEGO INŻYNIERA. Tam rozwijają swoje interdyscyplinarne pasje i zainteresowania przyrodnicze. W ramach realizacji projektu ,,Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie” działa KÓŁKO BIOLOGICZNE METODĄ EKSPERYMENTU i KÓŁKO PRZYRODNICZE METODĄ EKSPERYMENTU. Dzieci mają możliwość przeprowadzania doświadczeń. Poznają fascynujący świat przyrody.

Jak zachęcić młodych ludzi, by w końcu sięgnęli po książkę?

Niektóre lekcje wydają się trudne, zwłaszcza te, kiedy dotyczą podsumowania pracy z lekturą. Ale zawsze można znaleźć sposób, aby odczarować takie zajęcia, wystarczy zaproponować atrakcyjną formę i uczniowie chętnie z niej skorzystają. Praca w zespołach powoduje, że młode osoby mogą się wzajemnie wspierać, jak i ze sobą rywalizować. Takie lekcje odbyły się w klasie 8c i 7c.
Uczniowie wykonywali:
📰 lapbooki,
📦 pudełka lekturowe,
📙 komiksy,
🎭 przygotowali inscenizację Sądu nad Balladyną,
📬 sprawdzali swoją wiedzę, przystępując do rozwiązywania zadań na stacjach zadaniowych,
🎲 zagrali w bingo.

Literackie smartfony.

Czy bohaterowie szkolnych lektur potrafiliby korzystać ze smartfonów? Co pojawiłoby się na ich tapetach? Co na liście zakupów i rzeczy do zrobienia? Na jakie tematy szukaliby informacji w wyszukiwarce Google? Uczniowie klas ósmych rozwiązywali te dylematy. Tak powstały kreatywne, zabawne, trafne i wiarygodne telefony, dzięki którym utrwalili treść lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty. Zadanie wymagało wykorzystania wiedzy i różnorodnych umiejętności: od czytania ze zrozumieniem, po redagowanie krótkich tekstów i kojarzenie faktów. Realizacja zadania na papierowych ekranach smartfonów przebiegająca w nieco odmienny (od tradycyjnego) sposób dostarczyła wielu pozytywnych emocji.

Metody IBSE.

Podczas marcowych i kwietniowych zajęć, grupa naszych szkolnych naukowców zajmowała się między innymi wykorzystaniem metody IBSE. Udało nam się wyizolować DNA ulubionych owoców. Każda z grup wykonała przydzielone zadania i z niecierpliwością czekała na efekt doświadczenia. Najlepsze rezultaty uzyskaliśmy z bananów i jabłek. Kolejnym z zagadnień było sprawdzenie czy różne substancje świecą pod światłem UV. Uczniowie sporządzili różne mieszaniny z kurkumy, chlorofilu z trawy, bazylii i rukoli oraz napoju typu tonik. Prawie wszystkie z mieszanin w ciemnym pomieszczeniu pod wpływem światła UV zaczęły świecić, jednak mieszanina z tonikiem zawiodła. Okazało się, że w toniku, który pijemy nie ma chininy tylko jej aromat.