Tak się uczymy 2023/2024
Lekcja otwarta w klasie 2a
14 maja uczniowie klasy 2a uczestniczyli w dodatkowej lekcji prowadzonej przez wychowawczynię p. Annę Saletę. Zajęcia należały do niecodziennych, ponieważ zostali na nie zaproszeni rodzice uczniów. Celem lekcji było wzbogacenie wiadomości n/t zwierząt żyjących na łące, budzenie zainteresowania przyrodą oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami. Uczniowie klasy 2a zaprezentowali się wspaniale, byli bardzo aktywni na zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Lekcja ta była dla rodziców sposobnością obserwacji pracy i zachowań ich dzieci w typowej sytuacji szkolnej.
„Rozprawa sądowa” na lekcji języka polskiego
Czy Balladyna zasłużyła na śmierć? Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 7c w trakcie lekcji języka polskiego, podczas której odbyła się „rozprawa sądowa” dotycząca wydania wyroku na główną bohaterkę lektury J. Słowackiego pt. „Balladyna”.
Niestety uczniowie, mimo silnych argumentów obrony (Paulina Kudła) stwierdzili, że Balladyna (Nadia Suchocka) zasłużyła na karę i tym samym została skazana na śmierć. Metoda dramy bardzo podobała się uczniom. „Prowizoryczna sala sądowa”, w którą zamieniła się sala 46, wzbudziła niebywałą atmosferę powagi a lekcja dostarczyła uczniom wielu emocji!
Oto dzieła naszych uczniów- wynalazców !
Dokładnie w Dniu Przedsiębiorczości, w ramach podsumowania omawianej na lekcjach języka polskiego lektury „Felix, Net, Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, uczniowie kl. 6C zakończyli projekt, który polegał na zaprojektowaniu i zbudowaniu wymarzonego wynalazku, opisu jego działania i przeznaczenia. W nurcie STEAM wykorzystaliśmy elementy technologii, inżynierii, plastyki i matematyki, dzięki którym powstały bardzo ciekawe prace:
– Robot Maciek- pełen uśmiechu i dobrej energii; stworzony po to, by czytać bajki dzieciom
– Mini kino TV50D- telewizja umożliwiająca szybkie, pełne atrakcji podróżowanie w czasie
– Cukierkomat- robot, który wręcza słodycze każdemu, kto naciśnie magiczny guzik
– Robot kosmetyczny- wykona każdy makijaż czy wymarzoną fryzurę
– Robot gotujący- przyrządzi każdą potrawę, na jaką mamy ochotę.
Podróż z przygodami w świat mitologii, czyli powtórzeniowa lekcja języka polskiego w klasie Va.
Ciekawa lekcja z okazji Barbórki
Z okazji Barbórki, święta górników przypadającego 4 grudnia, klasę IIb odwiedził pan Łukasz Stolarz- tata naszej uczennicy Zuzanny. Pan Łukasz w sposób bardzo interesujący opowiedział, na czym polega ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca górnika. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w życiu codziennym. Tata Zuzanny przybył w stroju galowym, dlatego uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej mundurowi, czapce górniczej- czako, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Spotkanie z panem Łukaszem wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Dziękujemy za niesamowitą lekcję.
„Wędrówki po lekturach”.
24 listopada w klasie 8a, prowadzonej przez p. Ninę Pilarowską odbyło się ciekawe spotkanie z cyklu „Wędrówki po lekturach”. Był to już drugi przystanek. W październiku uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie „Dziady”cz. II Adama Mickiewicza. Tym razem zatrzymaliśmy się przy „Latarniku” Henryka Sienkiewicza. Lekcje prowadzone są metodą peer- to peer (edukacja rówieśnicza). Jest to innowacyjna metoda przekazywania wiedzy. Uczennice z klasy 7b: Nina Walkiewicz, Wiktoria Przybylska, pod opieką p. Elżbiety Grining podzieliły się swoją wiedzą i przedstawiły podsumowanie noweli koleżankom i kolegom z klasy 8a. Lekcja przebiegła we wspaniałej atmosferze,a uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone im zadania: rozwiązywali krzyżówki, brali udział w grach i wykonywali wykreślanki. Cel spotkania został osiągnięty: klasa 8a utrwaliła informacje dotyczące lektury,a przy okazji miło spędziła czas. Kolejne przystanki podczas „Wędrówki po lekturach” już wkrótce!
Ciekawa lekcja historii, czyli SPOTKANIE Z NUMIZMATYKIEM!
W czwartek, 16. listopada 2023 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w bardzo pasjonującym spotkaniu z Panem Ryszardem Kozłowskim- numizmatykiem współpracującym z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym w Warszawie. Podczas spotkania uczniowie poznali dzieje pieniądza, jego znaczenie i wartość, sposób wytwarzania. Wysłuchali również informacji na temat historii monet, które powstawały we Wschowie. Pan Ryszard zaprezentował uczniom część swojej kolekcji monet. Każdy miał też okazję trzymać w rękach 100000 złotych- w formie brykietu uzyskanego ze zniszczenia zużytych i wadliwych banknotów. Uczniowie otrzymali książeczki Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego „Monety Królów”. Wszystkim chętnym udało się również uzyskać autograf naszego gościa. Dziękujemy za bardzo ciekawą lekcję historii.