we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy 2023/2024

„Rozprawa sądowa” na lekcji języka polskiego

Czy Balladyna zasłużyła na śmierć? Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 7c w trakcie lekcji języka polskiego, podczas której odbyła się „rozprawa sądowa” dotycząca wydania wyroku na główną bohaterkę lektury J. Słowackiego pt. „Balladyna”.
Niestety uczniowie, mimo silnych argumentów obrony (Paulina Kudła) stwierdzili, że Balladyna (Nadia Suchocka) zasłużyła na karę i tym samym została skazana na śmierć. Metoda dramy bardzo podobała się uczniom. „Prowizoryczna sala sądowa”, w którą zamieniła się sala 46, wzbudziła niebywałą atmosferę powagi a lekcja dostarczyła uczniom wielu emocji!

Oto dzieła naszych uczniów- wynalazców !

Dokładnie w Dniu Przedsiębiorczości, w ramach podsumowania omawianej na lekcjach języka polskiego lektury „Felix, Net, Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, uczniowie kl. 6C zakończyli projekt, który polegał na zaprojektowaniu i zbudowaniu wymarzonego wynalazku, opisu jego działania i przeznaczenia. W nurcie STEAM wykorzystaliśmy elementy technologii, inżynierii, plastyki i matematyki, dzięki którym powstały bardzo ciekawe prace:
– Robot Maciek- pełen uśmiechu i dobrej energii; stworzony po to, by czytać bajki dzieciom
– Mini kino TV50D- telewizja umożliwiająca szybkie, pełne atrakcji podróżowanie w czasie
– Cukierkomat- robot, który wręcza słodycze każdemu, kto naciśnie magiczny guzik
– Robot kosmetyczny- wykona każdy makijaż czy wymarzoną fryzurę
– Robot gotujący- przyrządzi każdą potrawę, na jaką mamy ochotę.

Podróż z przygodami w świat mitologii, czyli powtórzeniowa lekcja języka polskiego w klasie Va.

Stacje zadaniowe, to jedna z ciekawszych metod aktywizujących, która polega na zmienności zadań, sposobu ich wykonania oraz na dosłownej zmianie miejsca pracy.
Uczniowie pracowali na przygotowanych wcześniej stanowiskach. Taka forma zajęć pozwoliła nam na usystematyzowanie zdobytych wiadomości. Utrwalaliśmy wiedzę dotyczącą mitologii greckiej.
Stacja 1- Bogowie greccy oferują swoje usługi, tworzymy wizytówki i reklamy.
Stacja 2- Pobudzamy naszą wyobraźnię z kartami Dixi, szukamy elementów nawiązujących do poznanych mitów.
Stacja 3- Po nitce do kłębka, układamy plan wydarzeń.
Stacja 4- Dopasowujemy ikony do poznanych mitów.
Stacja 5- Wybieramy rekwizyt, dopasowujemy do mitu, uzasadniamy swoje zdanie.
Stacja 6- Układamy trimino, utrwalamy znajomość związków frazeologicznych pochodzących z mitologii.

Ciekawa lekcja z okazji Barbórki

Z okazji Barbórki, święta górników przypadającego 4 grudnia, klasę IIb odwiedził pan Łukasz Stolarz- tata naszej uczennicy Zuzanny. Pan Łukasz w sposób bardzo interesujący opowiedział, na czym polega ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca górnika. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w życiu codziennym. Tata Zuzanny przybył w stroju galowym, dlatego uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej mundurowi, czapce górniczej- czako, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Spotkanie z panem Łukaszem wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Dziękujemy za niesamowitą lekcję.

„Wędrówki po lekturach”.

24 listopada w klasie 8a, prowadzonej przez p. Ninę Pilarowską odbyło się ciekawe spotkanie z cyklu „Wędrówki po lekturach”. Był to już drugi przystanek. W październiku uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie „Dziady”cz. II Adama Mickiewicza. Tym razem zatrzymaliśmy się przy „Latarniku” Henryka Sienkiewicza. Lekcje prowadzone są metodą peer- to peer (edukacja rówieśnicza). Jest to innowacyjna metoda przekazywania wiedzy. Uczennice z klasy 7b: Nina Walkiewicz, Wiktoria Przybylska, pod opieką p. Elżbiety Grining podzieliły się swoją wiedzą i przedstawiły podsumowanie noweli koleżankom i kolegom z klasy 8a. Lekcja przebiegła we wspaniałej atmosferze,a uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone im zadania: rozwiązywali krzyżówki, brali udział w grach i wykonywali wykreślanki. Cel spotkania został osiągnięty: klasa 8a utrwaliła informacje dotyczące lektury,a przy okazji miło spędziła czas. Kolejne przystanki podczas „Wędrówki po lekturach” już wkrótce!

Ciekawa lekcja historii, czyli SPOTKANIE Z NUMIZMATYKIEM!

W czwartek, 16. listopada 2023 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w bardzo pasjonującym spotkaniu z Panem Ryszardem Kozłowskim- numizmatykiem współpracującym z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym w Warszawie. Podczas spotkania uczniowie poznali dzieje pieniądza, jego znaczenie i wartość, sposób wytwarzania. Wysłuchali również informacji na temat historii monet, które powstawały we Wschowie. Pan Ryszard zaprezentował uczniom część swojej kolekcji monet. Każdy miał też okazję trzymać w rękach 100000 złotych- w formie brykietu uzyskanego ze zniszczenia zużytych i wadliwych banknotów. Uczniowie otrzymali książeczki Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego „Monety Królów”. Wszystkim chętnym udało się również uzyskać autograf naszego gościa. Dziękujemy za bardzo ciekawą lekcję historii.

Lapbooki o jesieni

27 października klasa 1c podczas swojego dnia bez podręcznika postanowiła podsumować jesienną porę roku, która aktualnie trwa. Uczniowie stworzyli lapbooki, w których znalazły się najważniejsze informacje o jesieni. Było myślenie, wycinanie, klejenie, malowanie, ale na koniec satysfakcja z powstałych dzieł była niesłychana. Wykorzystaliśmy również piękną pogodę i zrobiliśmy szybkie jesienne zdjęcia. 1c jest już gotowa do odkrywania zimy, ale to jeszcze trochę…