we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Współpraca zagraniczna

Ciąg dalszy na pewno nastąpi…

Współpraca naszej szkoły ze szkołą Goldbachschule w Dillenbug trwa już od trzech lat. Wszystko to jest możliwe, dzięki dwóm zaangażowanym polsko-niemieckim przyjaciółkom oraz finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Guben.
Panie Karin Michna-Karpf i Anna Waszkowiak, których znakomite relacje umożliwiły nam wyjechać ponownie do Niemiec, przygotowały projekt, którego celem była integracja młodzieży, przełamywanie stereotypów oraz zdobycie przez nas nowych umiejętności i kompetencji w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. W dniach 1-8 czerwca 2019 roku mieszkaliśmy u naszych niemieckich kolegów i koleżanek oraz aktywnie realizowaliśmy cele projektu.
Dziękujemy naszym rodzicom, za pomoc w organizacji naszego wyjazdu. Dziękujemy panu dyrektorowi  Maciejowi Grabianowskiemu za wsparcie. Dziękujemy PNWM w Gubinie za wsparcie finansowe. Dziękujemy p. T. Florczakowi za opiekę podczas wymiany.
A na koniec, już tradycyjnie, dziękujemy naszej wychowawczyni p. Ani Waszkowiak, za kolejne nowe przeżycia i doświadczenia !
Oliwia, Martyna, Hania, Jędrzej, Kacper i Grzegorz.
 
Nasza przyjaźń naszym domem. 
    W dniach 13.05. – 19.05. 2018 roku gościliśmy w naszej szkole naszych przyjaciół z Goldbachschule z miejscowości Dillenburg-Frohnhausen, położonej 100km od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa oraz Polsko-Niemieckiej Współpraca Młodzieży Gubin mieliśmy okazję spędzić ze sobą wspaniały tydzień pełen atrakcji. 
Wspólne warsztaty kulinarne i plastyczne, zwiedzanie Wrocławia, wycieczka do parku trampolin i parku linowego, wspólne popołudnie ze wschowskimi harcerzami na ich stanicy w Lginiu, wspaniały spływ kajakowy oraz spędzanie wolnego czasu z naszymi rodzinami i przyjaciółmi umożliwiły nam pogłębienie naszej przyjaźni i zniesienia stereotypów. Dzięki programowi przygotowanemu przez p. Annę Waszkowiak mieliśmy możliwość pokazania naszym przyjaciołom z Niemiec naszego codziennego życia oraz pogłębić nasze umiejętności językowe.

Dziękujemy panu dyrektorowi  Maciejowi Grabianowskiemu za pomoc w organizacji spotkania.
Dziękujemy pani wicedyrektor Dorocie Szeląg  za wspólnie spędzone chwile.
Dziękujemy naszym rodzicom za ugoszczenie naszych przyjaciół w naszych domach. 
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za umożliwienie udziału naszych niemieckich przyjaciół w lekcjach. 
Dziękujemy Pani Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa  oraz PNWM w Gubinie za wsparcie finansowe. 
Dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Wschowa za ciepłe przyjęcie naszych przyjaciół i oprowadzenie ich po naszym mieście. 

No i ponownie, najważniejsze na koniec! 
Wiemy, że cały tygodniowy pobyt naszych przyjaciół  był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji naszej  wychowawczyni p. Ani Waszkowiak.
Dziękujemy Pani Aniu, za kolejne nowe przeżycia i nowe doświadczenia!

Oliwia, Martyna, Hania, Jędrzej, Kacper i Grzegorz. 
Nowe przeżycia, nowe doświadczenia….
  14 maja 2017 roku  udaliśmy się z naszą wychowawczynią, nauczycielką j. niemieckiego, panią Anną Waszkowiak i naszą vicedyrektor panią Dorotą Szeląg, w podróż do odległej o 720 km miejscowości Frohnhausen (Hessen), gdzie w szkolnej auli, czekali na nas uczniowie z Goldbachschule ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, nauczycielką panią Karin Michna-Karpf oraz tygodniowym planem pobytu.  
   Program naszej tygodniowej wymiany związany był z propozycjami praktycznego spędzania czasu wolnego z dala od… Internetu. I tak, zwiedziliśmy Goldbachschule, poznaliśmy kolegów i koleżanki naszych gospodarzy, z którymi siedzieliśmy w szkolnej ławie podczas lekcji języka niemieckiego, języka angielskiego oraz matematyki.  Razem z nimi spędzaliśmy przerwy na szkolnym boisku. W szkolnej kuchni (którą też chcielibyśmy mieć w swojej szkole), przygotowaliśmy pizzę, wraps, gofry i truskawkowe desery. 
Przeżyliśmy wspaniałą lekcję przyrody w lesie, podczas której poznaliśmy najmniejszych i najważniejszych mieszkańców lasu. Dowiedzieliśmy się również, które drzewa są zimne, a które ciepłe, gdzie jest przód, a gdzie tył drzewa.
W środę, 17 maja, odwiedziliśmy miejscowość Gießen. Ta wycieczka pozwoliła nam spojrzeć inaczej na matematykę. W centrum „Mathematikum” mieliśmy okazję zrobić ogromne bańki mydlane, rozwiązać matematyczne zagadki i dowiedzieć się wielu matematycznych ciekawostkach. 
Chinatown, Meksyk i Afryka w jednym miejscu w jeden dzień? Udało nam się to przeżyć w parku rozrywki w Phantasialand. Śmigaliśmy od jednej atrakcji do drugiej. Nawet Czarna Mamba nie była nam straszna.  
Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w przepięknym miasteczku Herborn, gdzie mieliśmy możliwość zagrać w Minigolfa po ciemku. Jedyną rzeczą, którą widzieliśmy była piłeczka i dołek, do którego miała ona trafić.  Popołudnia spędzaliśmy z goszczącymi nas rodzinami, które zapełniały nasz czas wolny pobytami na basenach, w szkołach jazdy konnej, w parkach zoologicznych czy też na placach zabaw. 
Tygodniowy pobyt w Frohnhausen (Hessen) minął w miłej, przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że mieliśmy okazję podnieść swoje kompetencje językowe, poznać inny kraj, kulturę, obyczaje, zaprzyjaźnić się z niemieckim uczniami oraz ich rodzinami. Poznać ich od „podszewki”. 
 
Dziękujemy naszym rodzicom, za zaufanie i wiarę w naszą samodzielność, z dala od domu. 
Dziękujemy pani vicedyrektor Dorocie Szeląg, za wspólną podróż, dobre słowo i pomoc  w trudnych chwilach. 
Dziękujemy panu dyrektorowi  Maciejowi Grabianowskiemu za udzielenie zgody na tak daleki wyjazd. 
Dziękujemy Pani Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa  Danucie Patalas oraz PNWM w Gubinie za wsparcie finansowe. 
Dziękujemy naszym nowym kolegom i koleżankom z Niemiec, ich rodzinom, za ciepłe przyjęcie w swoich domach. Czekamy na Was w maju 2018.   
A najważniejsze na koniec! 
Wiemy, że wyjazd był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji naszej  wychowawczyni p. Ani Waszkowiak, która z panią Karin Michna-Karpf zorganizowała dla nas wycieczkę naszego życia.  
Dziękujemy Pani Aniu, za nowe przeżycia i nowe doświadczenia!
Oliwia, Martyna, Alicja, Jędrzej, Kacper i Grzegorz.