we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy 2022/2023

„Najsłodsza i najlepsza lekcja w życiu” …

 Tak jeden z uczniów określił wczorajszą dzisiejszą lekcję języka polskiego przeprowadzoną na podstawie powieści Roalda Dahla. Klasa 4c wkroczyła w świat lektury „Charlie i fabryka czekolady”.  Ciężko było opanować emocje, prawie tak, jakby to uczniowie znaleźli złoty talon.  Dzieci prezentowały najciekawsze fragmenty powieści niczym artyści.  Farbą była czekolada, płótnem wafle, a pędzlem łyżeczki.

Warsztaty o zdrowym żywieniu w klasie 2B.

Zajęcia poprowadzone przez dietetyk p. Anetę Małucką miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest zdrowe odżywianie, a także regularna aktywność fizyczna. Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki korzystając z produktów wg Piramidy Zdrowego Żywienia. Była to doskonała okazja do świetnej zabawy połączonej z edukacją żywieniową.

Przygotowania do ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.

W piątek klasę IB odwiedziła mama naszego ucznia Igora. Pani Katarzyna przeprowadziła niesamowicie ciekawą lekcję plastyczną. Opowiedziała o swojej pasji robienia stroików okolicznościowych. Przyniosła własnoręcznie wykonane prace oraz ozdoby do wykonania wielkanocnych stroików. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w warsztatach florystycznych.
Bardzo dziękujemy Pani Kasi za ciekawą lekcję. Wykonane stroiki będą ozdobą świątecznych stołów w domach naszych uczniów.

Projekt Erasmus+ 2023 – Hiszpania.

Od roku 2020 r. nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus+. Jednym z zadań, które należy zrealizować podczas trwania projektu są wizyty w krajach partnerskich. 
Nasi uczniowie gościli już w Portugalii. W październiku 2022r. partnerzy z Hiszpanii, Rumunii, Włoch oraz Portugalii odwiedzili naszą szkołę, a 26 marca kolejna grupa uczniów pod opieką nauczycieli wyjechała do Lleidy w Hiszpanii. 
1.
Hiszpania przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Już w niedzielę uczestnicy wymiany mogli zwiedzać Katalonię pod opieką swoich tymczasowych rodzin. W poniedziałek mieliśmy okazję zwiedzić budynek szkolny i zobaczyć, w jakich warunkach uczą się hiszpańscy uczniowie. Mogliśmy także zjeść wspólnie obiad w szkolnej stołówce. Po południu turystyczny autobus obwiózł nas po Lleidzie i zobaczyliśmy najciekawsze miejsca oraz zabytki. Pierwszy dzień wymiany upłynął bardzo szybko i wszyscy z niecierpliwością wyczekują nadchodzących atrakcji. W wymianie biorą udział uczniowie: Wiktoria Reszel, Maria Kołopieńczyk, Natasza Liberacka, Nadia Suchecka, Hanna Litorowicz, Klara Szymoniak i Szymon Hornicki oraz nauczyciele: Anna Saleta, Anna Gadkowska, Elżbieta Budziak i koordynator projektu Magdalena Golińska.

2.

Drugi dzień pobytu w Hiszpanii upłynął nam na zwiedzaniu Barcelony. 
Najpierw odwiedziliśmy przepiękny park Güell. W parku spędziliśmy ponad dwie godziny podziwiając architekturę i śródziemnomorską roślinność. Następnie udaliśmy się na najsłynniejszą ulicę w Barcelonie- La Rambla, gdzie wszyscy zakupili pamiątki. Mogliśmy także poczuć wyjątkowy klimat Barcelony. Po południu spotkaliśmy się z przewodniczką, która oprowadziła nas po Barri Gotic czyli historycznym centrum Barcelony. Widzieliśmy m.in. pozostałości rzymskich murów obronnych oraz najstarszą katedrę w Barcelonie. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Lleidy. 

Praca leśnika.

Klasę IB odwiedził pan Adam Ślęzak – dziadek Tymoteusza, ucznia naszej klasy. 
Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika. Nasz gość opowiedział uczniom o roślinach i zwierzętach, które możemy spotkać w lesie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia poroża jelenia i koziołka. Pan Adam opowiedział, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas leśnych wędrówek, a także jak odróżniać tropy zwierząt. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o sadzeniu lasu, o ochronie drzew przed szkodnikami, oraz poznaliśmy sposób obliczania wieku drzewa. Dziadek Tymka przypomniał, jak należy zachowywać się w lesie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści, oglądały przyniesione przez pana Adama rzeczy. Spotkanie minęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów. Dziękujemy Panu Adamowi za niesamowicie interesującą lekcję.

Podróże i tenis ziemny.

Klasa 5B wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy we Wschowie, podczas którego gościem specjalnym był pan Jarosław Blida – podróżnik i pasjonat tenisa ziemnego. Opowiadając o swoich sportowych zainteresowaniach pan Jarosław zarażał dzieci pasją do podróżowania  oraz do aktywności fizycznej. Uczniowie mieli również okazję poznać podstawy tenisa ziemnego i ćwiczyć pod okiem znakomitego instruktora.

Lekcja historii w 4A.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”– stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku, który uchwałą Senatu RP został ustanowiony patronem 2023 roku, aby w ten sposób uczcić 550 rocznicę urodzin naszego wielkiego astronoma.
Mikołaj Kopernik – człowiek wielu umiejętności, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.  Poznajemy tego najbardziej fascynującego człowieka renesansu podczas lekcji historii. Uczniowie kl. 4a wykonali przestrzenne modele Układu Słonecznego. Brawo!