we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Aktualności 2023/2024

Edukacyjne andrzejki w klasie 2a i 2b. 30 listopada wychowawczynie klasy 2a i 2b przygotowały dla uczniów swoich klas warsztaty kulinarne, które były świetną okazją do połączenia ich z zabawą andrzejkową. Świętowanie andrzejek rozpoczęto od wspólnego pieczenia muffinek. W tym czasie dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę z zakresu edukacji matematycznej: ważyły, odmierzały i przeliczały składniki podane w przepisie. Po degustacji muffinek przeszliśmy do wróżb, które przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Pewne jest to, że dzień andrzejek dostarczył naszym uczniom wielu niezwykłych przeżyć i emocji, a także po raz kolejny był okazją do wspólnej wesołej zaba

Z okazji Barbórki, święta górników przypadającego 4 grudnia, klasę IIb odwiedził pan Łukasz Stolarz- tata naszej uczennicy Zuzanny. Pan Łukasz w sposób bardzo interesujący opowiedział, na czym polega ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca górnika. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w życiu codziennym. Tata Zuzanny przybył w stroju galowym, dlatego uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej mundurowi, czapce górniczej- czako, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Spotkanie z panem Łukaszem wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Dziękujemy za niesamowitą lekcję.

„Wędrówki po lekturach”.

24 listopada w klasie 8a, prowadzonej przez p. Ninę Pilarowską odbyło się ciekawe spotkanie z cyklu „Wędrówki po lekturach”. Był to już drugi przystanek. W październiku uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie „Dziady”cz. II Adama Mickiewicza. Tym razem zatrzymaliśmy się przy „Latarniku” Henryka Sienkiewicza. Lekcje prowadzone są metodą peer- to peer (edukacja rówieśnicza). Jest to innowacyjna metoda przekazywania wiedzy. Uczennice z klasy 7b: Nina Walkiewicz, Wiktoria Przybylska, pod opieką p. Elżbiety Grining podzieliły się swoją wiedzą i przedstawiły podsumowanie noweli koleżankom i kolegom z klasy 8a. Lekcja przebiegła we wspaniałej atmosferze,a uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone im zadania: rozwiązywali krzyżówki, brali udział w grach i wykonywali wykreślanki. Cel spotkania został osiągnięty: klasa 8a utrwaliła informacje dotyczące lektury,a przy okazji miło spędziła czas. Kolejne przystanki podczas „Wędrówki po lekturach” już wkrótce!

Udział w akcji „Święty Mikołaj dla Seniora”

Święty Mikołaj wciąż istnieje. Dzięki pomocy innym może przyjąć postać każdego z nas. Klasa IIIb i VIc wraz z wychowawcami p. Magdaleną Kulką oraz p. Justyną Jung wzięli udział w akcji „Święty Mikołaj dla Seniora”, realizując coroczną inicjatywę znaną pod nazwą Akcja Listy. Po wybraniu listów dwóch seniorów uczniowie skompletowali całość prezentów, spełniając ich podstawowe potrzeby. Wybrani seniorzy to osoby zamieszkujące domy opiekuńcze, dla których święta mogą być najtrudniejszym i najmniej wyczekiwanym momentem w roku.
Mamy nadzieję, że nasze paczki przywołają wśród seniorów uczucie dziecięcej radości, przypomną każdemu, że wciąż można marzyć i, co więcej, że te marzenia mogą się spełnić.

Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem

Klasa 7c, w ramach lekcji języka polskiego, wzięła udział w spotkaniu autorskim z elementami warsztatowymi „Pogromcy fake newsów”, prowadzonym przez pisarza Krzysztofa Koziołka. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy we Wschowie! Zajęcia zostały przygotowane tak, by zwrócić uwagę młodzieży na niebezpieczeństwa związane z prezentowaniem fałszywych wiadomości w Internecie, by uzmysłowić dzieciom, jak ważna jest umiejętność pozyskiwania i weryfikowania informacji, szczególnie w przestrzeni internetowej i mediów społecznościowych. Uczniowie zostali zaangażowani w myślenie i proces poznawczy. Na przysłowiowej własnej skórze przekonali się, jak łatwo można poddać się manipulacji. Było to bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie.

 

,,Wyprawa w Polskę”

Za nami pierwsze spotkanie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Wyprawa w Polskę”. Podczas zajęć- „Gniezno, pierwsza stolica Polski” uczniowie klas I-III mieli okazję poznać oraz przyswoić wiadomości dotyczące Gniezna. Przeprowadzone w każdej klasie zajęcia przybliżyły uczniom położenie Gniezna, najważniejsze miejsca i ramy czasowe, kiedy to miasto pełniło rolę najważniejszego ośrodka w Polsce. Uzupełnieniem zajęć było poznanie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”. Sprawdzeniu nabytej wiedzy służył quiz, z którym uczniowie doskonale sobie poradzili. Uczniowie klasy IIa i IIb przygotowali lapbooki o Gnieźnie, z których została stworzona wystawa. Inicjatorami innowacji są panie: Natalia Gąda-Kościuk i Anna Saleta.
Przed nami kolejna podróż do drugiej stolicy Polski…

Udział naszych uczniów w warsztatach prowadzonych przez Instytut Książki

„Mała książka – wielki człowiek”. Uczniowie klas 2a i 2b we współpracy z biblioteką szkolną wzięli udział w arcyciekawych warsztatach prowadzonych przez pracowników Instytutu Książki, podczas których działo się tak dużo i było tak wesoło, że dzieci zaczęły liczyć czas nie przez upływające minuty, ale ilość uśmiechów na twarzach. Uczniowie dostali bardzo poważne zadanie do wykonania- mieli napisać list do siebie za 20 lat. Pomysły były kreatywne, piękne i wzruszające. Listy zostały zapakowane, zaklejone i oczekują na otwarcie. Chcielibyśmy, żeby takie zajęcia odbywały się codziennie.