we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Wydarzenia

Zakończenie roku Szkolnego 2018/2019

19 czerwca uroczystym apelem zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. W szczególnym nastroju przebiegła pierwsza część uroczystości – dedykowana uczniom klas ósmych. Dla nich ten dzień był datą kończącą pierwszy etap edukacji. Wypowiedziane przez uczennicę najstarszej klasy słowa: „My, ósmoklasiści, ustępujemy zaszczytnego miejsca najstarszym uczniom w szkole – kolegom i koleżankom z klas siódmych. Staraliśmy się godnie reprezentować naszą szkołę i być jej dumą…” nabrały wyjątkowego znaczenia. Szczególnym sposobem podziękowania i pożegnania był polonez zatańczony przez wszystkich uczniów. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły pana Macieja Grabianowskiego oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Małgorzaty Miśkiewicz. Dyrekcja szkoły w tym dniu pożegnała też Radę Rodziców: panią Małgorzatę Miśkiewicz, panią Katarzynę Fedyczkowską oraz pana Dariusza Łącznego, dziękując im za wiele lat pracy na rzecz szkoły. W dalszej części spotkania zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe wszystkim tym uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen, a także listy gratulacyjne dla ich rodziców. Nagrody otrzymali również uczniowie wyróżniający się w sporcie. Szczególne słowa podziękowania zostały skierowane do mistrzowskiej drużyny koszykarek i ich trenera pana Czesława Kuppe. Kolejnym podniosłym momentem było wręczenie nagrody specjalnej dyrektora szkoły oraz nadanie tytułu Absolwenta Roku. Ten zaszczytny tytuł przypadł Julii Łącznej.
Druga część uroczystości dedykowana była uczniom klas I-VII. W czasie spotkania wiceburmistrz Wschowy pani Marta Panicz – Szajnkenig przekazała dyrektorowi szkoły list gratulacyjny, a następnie najlepszym uczniom wręczono świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Statuetkę za najwyższą średnią ocen w szkole (5,77) otrzymał Tymoteusz Szymański. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niech te wakacje będą dla wszystkich wesołe i bezpieczne.

30. rocznica obrad Okrągłego Stołu.

W zeszłym tygodniu w murach wschowskiej biblioteki mieszkańcy mogli podziwiać wystawę przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Była ona poświęcona 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu. Praca została przygotowana pod opieką nauczycielki historii Marii Soboty. To nie jest pierwsza taka inicjatywa młodzieży z tej placówki. W maju w bibliotece prezentowana była ich wystawa zatytułowana „Jak rozumiem i znam Konstytucję RP”.

Z wizytą u weterynarza – poznajemy zawody rodziców

11 czerwca uczniowie z klasy II b wybrali się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Celem spotkania z doktorem panem Bogdanem Jaworskim było poznanie specyfiki pracy weterynarza. Uczniowie obejrzeli gabinet weterynaryjny i dowiedzieli się na czym polega praca weterynarza. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pan weterynarz wyjaśnił do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach sala, w której są przeprowadzane zabiegi. Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawali pytania panu Bogdanowi Jaworskiemu. Na zakończenie naszej wizyty uczniowie otrzymali od pana weterynarza słodki upominek w postaci pysznych cukierków.

I miejsce Olgi Wiśniewskiej w Finale Turnieju „Bezpieczne wakacje z LUPO”

Dnia 5 czerwca  odbył się XX Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z LUPO”. W tegorocznej edycji wzięło udział dwunastu reprezentantów szkół podstawowych z naszego powiatu, którzy wyłonieni zostali podczas eliminacji szkolnych. Trójka najlepszych zawodników otrzymała nagrody w postaci rowerów górskich.

Naszą szkołę reprezentowała Olga Wiśniewska, która zajęła I miejsce. II miejsce zajął Wojciech Warcholak ze Szkoły Podstawowej w Łysinach, natomiast III – Kamila Paradzińska ze Szkoły Podstawowej z Osowej Sieni .

Opiekunem drużyny z SP1 był p. Ryszard Czechowski.

Zasady kulturalnego spożywania posiłków

We wtorek w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z młodzieżą uczącą się w Technikum Gastronomicznym we Wschowie. Zajęcia miały na celu rozwijanie i kształtowanie wśród uczniów zasady kulturalnego spożywania posiłków, zachowania się przy stole podczas uroczystości i spotkań rodzinnych. Uczniowie z technikum wraz z opiekunem panią Aldoną Szymańską przygotowali dla naszych uczniów pokaz ,jak prawidłowo nakryć do stołu, z której strony powinny być ułożone sztućce. Goście odegrali krótką scenkę kulturalnego zachowania się przy stole w towarzystwie innych osób. Następnie każde dziecko przy pomocy zaproszonych gości nauczyło się dekoracyjnie składać serwetki, tak by stanowiły ozdobę stołu. Dla chętnych uczniów przygotowano próby kulinarne: przy zawiązanych oczach dzieci próbowały za pomocą zmysłu węchu rozpoznać zapach przypraw, w dalszej kolejności odbyła się próba smaku. Okazało się, że nie jest łatwo rozpoznać smak ,nie widząc co jest na talerzu. Przy okazji wizyty starszych kolegów i koleżanek nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Dostali produkty, które musieli ułożyć na dwóch talerzach „zdrowym” i „niezdrowym”. Z tym zadaniem poradzili sobie bardzo sprawnie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał książeczkę w formie komiksu o zasadach zdrowego i prawidłowego odżywiania. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek własnoręcznie przygotowany przez młodzież z technikum.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Aldonie Szymańskiej z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie i młodzieży uczącej się w Technikum Gastronomicznym za przygotowanie ciekawej lekcji i poświęcony czas.

„Zdrowe owoce” Sałatka owocowa.

We wtorek w świetlicy szkolnej, w ramach prowadzonego cyklu zajęć dotyczącego zdrowego odżywiania, uczennica klasy VI a Martyna Sachweh przygotowała dla dzieci przebywających w świetlicy zajęcia kulinarne „Zdrowe owoce”. Z przyniesionych owoców: truskawki, poziomki, limonki, banany, morele, borówki, nektarynki, kiwi Martyna przygotowała dla dzieci pyszną i zdrową sałatkę owocową. W czasie przygotowywania uczennica pokrótce przybliżyła skład witamin, jakie znajdują się w danym produkcie, a także wyjaśniła dzieciom możliwości wykorzystania skórek po owocach w gospodarstwie domowym. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik spotkania miał możliwość spróbowania pysznej i pełnej witamin sałatki owocowej. Dziękujemy Martynie i jej mamie pani Agnieszce Sachweh za pomoc w realizacji spotkania.

 

XIV Masowy Bieg Uliczny w SP1

31 maja w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się XIV Masowy Bieg Uliczny z okazji Dnia Dziecka. Ten dzień od wielu lat dostarcza dzieciom wiele emocji i wrażeń. W tym roku honorowymi gośćmi byli: wiceburmistrz Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie – pani Marta Panicz- Szajkening, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych – pan Franciszek Baśczyn oraz polski lekkoatleta, długodystansowiec, złoty medalista Światowych Igrzysk Służb Mundurowych – pan Szymon Kulka.
Gości, dzieci oraz rodziców przywitał dyrektor szkoły pan Maciej Grabianowski. Bieg poprzedzony był występem uczniów, którzy w szkolnym konkursie „Mam pasję i chcę się nią podzielić” zdobyli czołowe miejsca. Dyrektor szkoły wręczył dzieciom nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Następnie nasz gość pan Szymon Kulka przeprowadził rozgrzewkę dla wszystkich uczestników biegu. Po biegu każda klasa miała do zaliczenia wiele zadań, m.in. wyścigi rzędów, dwa ognie, bieg sztafetowy, wyścigi na rajderach, przeciąganie liny, rzuty do kosza, wykonanie portretu wychowawcy oraz dmuchańce. Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji szkolnego Dnia Dziecka: wolontariuszom z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Zana we Wschowie pod opieką pana Mateusza Nowaczyka, pracownikom oddziału Ratownictwa Medycznego we Wschowie, nauczycielom, dyrekcji, a przede wszystkim głównemu sponsorowi – Urzędowi Miasta i Gminy Wschowa.