we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Patron szkoły

Uroczystość nadania szkole imienia.

Są takie dni, których się nie zapomina. Są wydarzenia, które zapisują się w historii. Dziś staliśmy się częścią lokalnej historii. Dziś dotarliśmy do mety naszych działań. Dziś nastąpiło nadanie naszej szkole imienia Polskich Olimpijczyków.
Swoją obecnością zaszczycili nas goście: burmistrz Konrad Antkowiak, posłowie na Sejm RP- Grzegorz Rusiecki i Waldemar Sługocki, Lubuski Kurator Oświaty- Ewa Rawa, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek i instytucji współpracujących ze szkołą, nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły a przede wszystkim przedstawiciele polskich olimpijczyków 
?? Tomasz Kucharski – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie (dwójka podwójna wagi lekkiej) z Sydney (2000) i Aten (2004) w parze z Robertem Syczem.
?? Dariusz Goździak – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym w drużynie z Barcelony (1992)
?? Bartosz Jurecki – dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich w piłce ręcznej w Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016)
?? Agnieszka Jerzyk – dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w triathlonie w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016)
?? Karolina Kucharczyk – dwukrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w skoku w dal z Londynu (2012) i Tokio (2020)
Ta niecodzienna uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00. Dyrektor szkoły- Maciej Grabianowski powitał wszystkich bardzo serdecznie, a następnie w swym przemówieniu zapewnił, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą wcielać w życie szlachetne idee olimpijskie.  Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy, Hanna Knaflewska- Walkowiak odczytała podjętą 31 marca 2022 r. Uchwałę Rady Miasta i Gminy Wschowa o nadaniu naszej szkole imienia Polskich Olimpijczyków. Kolejnym podniosłym wydarzeniem tej uroczystości był moment przekazania uczniom sztandaru, jego prezentacja społeczności uczniowskiej i wszystkim zgromadzonym oraz złożenie przez uczniów ślubowania. W końcowej części, w obecności zaproszonych gości, odsłonięto tablicę urzędową i logo szkoły.
W tym wyjątkowym dniu cała nasza szkolna społeczność czuła ogromną radość i dumę z tego wydarzenia. Każdy z nas, zarówno pracowników jak i uczniów, ma świadomość, że otworzył się nowy rozdział w historii naszej szkoły. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że to właśnie nasza szkoła będzie kultywować imię ludzi, którzy wytrwałą pracą i wyrzeczeniem zasłużyli na największe zwycięstwa. Pragniemy podążać ich śladami w naszej codzienności, ponieważ jak mówił Platon: „Największym trumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą”. 

Wyniki głosowania

W dniach 4 – 9 marca 2022 r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w wyborach mających na celu wyłonienie patrona SP1 we Wschowie. Oddano 1010 głosów!
W ostatecznej rozgrywce mieliśmy do wyboru trzy kandydatury :
1️⃣ Polskich Olimpijczyków
2️⃣ Hansa Christiana Andersena
3️⃣ Marię Skłodowską – Curie
Wyniki głosowania są jednoznaczne :
75,23% głosów otrzymali Polscy Olimpijczycy,
pozostali kandydaci otrzymali kolejno
19,02% głosów Maria Skłodowska – Curie,
5,75% głosów Hans Christian Andersen.
Komisja wyborcza stwierdziła, że na patrona szkoły wskazano Polskich Olimpijczyków, a potwierdziła to swoją uchwałą Rada Pedagogiczna, która wspólnie z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim skierowała wniosek do Rady Miejskiej we Wschowie, Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa o nadanie Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie imienia Polskich Olimpijczyków .
Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie.
Dziękujemy za każdy oddany głos i zaangażowanie w tworzenie historii naszej szkoły !
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy SP1

 

Głosujemy w dniach 4-9.03.2022r. Nasi kandydaci to:

– Polscy Olimpijczycy

– Jan Christian Andersen

– Maria Skłodowska-Curie

Każdy członek społeczności szkolnej ( uczeń, pracownik, rodzic) ma jeden głos – jeden głos rodzica ( mamy, taty lub opiekunów prawnych) – obowiązuje bez względu na liczbę dzieci z rodziny, uczących się w szkole.

Rodzice i opiekunowie mogą dokonać wyboru przez formularz dostępny na platformie CLASSROOM, w pokojach lekcji wychowawczych (kl. 4-8) lub edukacji wczesnoszkolnej (kl. 1-3). Uczniowie i pracownicy szkoły zagłosują w tradycyjny sposób w szkole. 3.03.2022

Wybór patrona szkoły to dla społeczności szkolnej sprawa najwyższej wagi. Każda szkoła powinna mieć własnego patrona. Nie tylko, aby była rozpoznawalna na zewnątrz, ale głównie po to, aby tenże patron był dla uczniów wzorem do naśladowania. W związku z tym rozpoczęliśmy działania mające na celu wybór patrona Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie.
✔Poprzez nadanie imienia szkoła:
?Uzyskuje tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół.
?Promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania.
?Nawiązuje współpracę z instytucjami i osobami związanymi z patronem.
?Opiera swoje działania wychowawcze na systemie wartości, które uosabia patron.
?Wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem i sztandarem szkoły.
Jak już wszystkim wiadomo,w naszej szkole trwają przygotowywania do nadania szkole imienia. Wybór jest naprawdę trudny. A oto jakie propozycje wypłynęły wśród naszych Uczniów :

Oto propozycje kandydatów :
HANS CHRISTIAN ANDERSEN – (1805-1875) duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. Pisarz był zafascynowany teatrem, miał także wrodzony talent i żywą wyobraźnię. W krainę baśni pierwsza wprowadziła go babcia. Po ukończeniu szkoły Andersen wciąż pisał, podjął także studia na Uniwersytecie.
Andersen był pisarzem, który pisanie dla dzieci traktował bardzo poważnie, ale nie ukrywał, że i dorosły znajdzie przesłanie dla siebie. Był bardzo ciekawy świata i ludzi, zwiedził niemal całą Europę. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi.
Do najbardziej znanych utworów Andersena zaliczyć można :
-„Mała Syrenka”,
-„Królowa Śniegu”,
-„Brzydkie kaczątko”,
-„Dziewczynka z zapałkami”,
-„Nowe szaty króla”,
-„Calineczka”,
-„Księżniczka na ziarnku grochu”,
-„Słowik”

VALERIUS HERBERGER – kaznodzieja i teolog działający jako poeta, nauczyciel i pastor we Wschowie. Żył i pracował w naszym mieście w latach 1562-1627. Urodził się we Wschowie w roku 1562 w rodzinie kuśnierza. Valerius Herberger uczęszczał do renomowanej wschowskiej szkoły łacińskiej, następnie w latach 1579-1582 do szkoły w Kożuchowie. W latach 1852-1854 studiował teologię na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą oraz w Lipsku.
Jest autorem protestanckich hymnów, które wciąż są w użyciu w polskich śpiewnikach ewangelickich.
Valerius Herberger jest pochowany na wschowskim lapidarium, a na Jego grobie, jak głosi legenda została posadzona lipa, która korzeniami wznosi się ku niebu.

POLSCY OLIMPIJCZYCY – grupa Sportowców reprezentująca Polskę na igrzyskach olimpijskich zarówno w letnich, jak i zimowych. W historii startów w letnich igrzyskach polscy sportowcy zdobyli do tej pory 62 złote medale. Pierwszy złoty medal olimpijski zdobyła dla Polski w 1928 roku HALINA KONOPACKA, triumfując w rzucie dyskiem. Wielkie osiągnięcia dla polskiego sportu zawdzięczamy; JANUSZOWI KUSOCIŃSKIEMU, który w 1932r przełamał wieloletnią hegemonię długodystansowców Finlandii, spirnterce STANISŁAWIE WALASIEWICZ, specjalistce od skoku w dal, ELŻBIECIE DUŃSKIEJ-KRZESIŃSKIEJ, trójskoczkowi JÓZEFOWI SZMIDTOWI, sprinterce IRENIE SZEWIŃSKIEJ, bokserom ZYGMUNTOWI CHYCHLE, JERZEMU KULEJOWI, KAZIMIERZOWI PAŻDZIORZE, strzelcowi JÓZEFOWI ZAPĘDZKIEMU, szermierzom JANUSZOWI PAWŁOWSKIEMU, WITOLDOWI WOYDZIE, miotaczowi kulą WŁADYSŁAWOWI KOMAROWI, pięcioboiście JANUSZOWI PECIAKOWI, skoczkowi wzwyż JACKOWI WSZOLE, tyczkarzom TADEUSZOWI ŚLUSARSKIEMU, WŁADYSŁAWOWI KOZAKIEWICZOWI, zapaśnikom KAZIMIERZOWI LIPIENIOWI, ANDRZEJOWI WROŃSKIEMU, dżudoce WALDEMAROWI LEGIENIOWI, chodziarzowi ROBERTOWI KORZENIOWSKIEMU, RENACIE MAUER – strzelectwo sportowe, pływaczce OTYLII JĘDRZEJCZAK, a także męskim drużynom siatkówki i piłki nożnej. Na zimowych igrzyskach olimpijskich medale zdobyli m.in.skoczek narciarski WOJCIECH FORTUNA – złoty, ADAM MAŁYSZ – srebrne i brązowe oraz JUSTYNA KOWALCZYK – złoty, srebrny i brązowy.

MARIA SKŁODOWSKA- CURIE – polsko-francuska fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem. Była osobą wybitną, zaangażowaną społecznie w budowanie lepszego zaplecza pedagogicznego, medycznego i naukowego, której rzeczywisty wkład jest dotąd jeszcze niedoceniony. Była oprócz tego, że naukowcem, również lekarzem, prawnikiem i sprawną dziennikarką. Była pierwszą kobietą, która zdała egzamin wstępny na wydział fizyki i chemii. Do zasług podstawowych należy fakt, iż razem z mężem Piotrem Curie odkryli nowy pierwiastek chemiczny zwany polonem. Za badania nad radioaktywnością pierwiastków promieniotwórczych małżonkowie otrzymali Nagrodę Nobla w 1903 roku. Maria Curie-Skłodowska została oprócz tego uhonorowana tytułem doktora fizyki. W 1911 roku Maria otrzymała drugą Nagrodę Nobla za pracę nad własnościami chemicznymi i fizycznymi pierwiastków promieniotwórczych oraz za prace dotyczące metod ich wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności.
Maria Skłodowska -Curie zmarła w 1934 roku z powodu ostrej białaczki leukopenicznej.

MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA urodziła się 24 listopada 1891 roku w Krakowie, zmarła 9 lipca 1945 roku w Manchesterze.Była polską poetką i dramatopisarką dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowość Jej poezji polegała na niezwykle oszczędnych w słowach i precyzyjnie nieoczekiwanych i dowcipnych puentach. Najbardziej typową dla pisarki formą poetycką była miniatura. Miłośników twórczości Jasnorzewskiej może zaskoczyć informacja, że poetka była także uzdolnioną malarką. W młodości tworzyła sporo akwareli i rysunków. Świat malarstwa Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to kraina barwna, pełna symboli i baśnioliteraturowej fantazji. Jednak to poezja pisarki weszła na stałe do kanonu polskiej literatury.

MIKOŁAJ KOPERNIK – sławny polski astronom, urodzony 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Był wszechstronnie wykształcony – studiował nauki przyrodnicze, w tym metody obserwacji astronomicznych, na Akademii Krakowskiej, a następnie kontynuował edukację na najlepszych europejskich uczelniach.

Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest traktat „O obrotach sfer niebieskich”, który został opublikowany w 1543 roku. Kopernik przedstawił w nim swoją teorię heliocentryczną, według której to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata.
Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu. Ponadto jako matematyk, lekarz, prawnik, strateg, próbował swoich sił w przekładach literatury.
Zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku.

HENRYK ZYGALSKI urodził się 15 lipca 1908 roku w Poznaniu, jako syn Michała i Stanisławy. Zygalscy pochodzili z wielkopolskiej rodziny od dawna osiadłej w okolicach Wolsztyna i Obry. Jedna z gałęzi rodu osiadła jednak także w okolicach Gniezna, co sprawiło, że Zygalscy byli skoligaceni z rodziną Rejewskich. Rodzice Henryka porzucili rolę na rzecz miejskiego życia. Prowadzili dobrze prosperującą pracownię krawiecką w Poznaniu. Henryk uczęszczał do poznańskiego Gimnazjum św. Marii Magdaleny, jednej z najbardziej renomowanych szkół w mieście. W maju 1926 r. uzyskał w niej świadectwo maturalne, po czym podjął studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego.
Po studiach był pracownikiem Uniwersytetu Poznańskiego oraz radiokontrwywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów nr 4).
Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie uczył matematyki w prowincjonalnej szkole. W 1977 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie.
Zmarł 30 sierpnia 1978 r. w Liss (Wielka Brytania). Po śmierci został skremowany, a jego prochy rozsypano w Ogrodzie Pamięci przy krematorium w Chichesterze. We wrześniu 2018 r. na cmentarzu w Chichesterze postawiono pomnik z napisem „Syn narodu polskiego, poddany brytyjski. Matematyk, kryptolog, złamał szyfry niemieckiej Enigmy w 1933 r., twórca Płacht Zygalskiego”.

JERZY WITOLD RÓŻYCKI był najmłodszym z czworga dzieci Wandy z Benitów i Zygmunta Różyckich. Urodził się 24 lipca 1909 r. w Olszanie w guberni kijowskiej. W 1918 r. wraz z rodziną uciekł z ogarniętych rewolucją terenów byłego Imperium Rosyjskiego do odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej. Przez kilka lat mieszkał w Wyszkowie nad Bugiem. Tu oraz w Długosiodle Zygmunt Różycki prowadził apteki.
W październiku 1926 r. Jerzy Różycki rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Dyplom magistra matematyki uzyskał w lutym 1932 r. Zdecydował się na studiowanie drugiego kierunku – w grudniu 1937 r. dostał dyplom magistra geografii. Podczas studiów na Uniwersytecie Poznańskim był członkiem Korporacji Akademickiej Chrobria.
W 1929 r. znalazł się w grupie 23 najzdolniejszych studentów matematyki, biegle znających język niemiecki, którzy rozpoczęli utajniony kurs podstaw kryptologii. Jeszcze jako student matematyki zaczął pracować w poznańskim zespole kryptologów Biura Szyfrów Sztabu Głównego. We wrześniu 1932 r. zespół przeniósł się do Warszawy. W lipcu 1938 r. ożenił się z Marią Barbarą Majką, w maju następnego roku urodził się ich syn Janusz.
Jerzy Różycki zginął na Morzu Śródziemnym 9 stycznia 1942 roku podczas powrotu z Algieru do ośrodka dekryptażu Kadyks. Statek pasażerski, którego był pasażerem, zatonął w tajemniczych okolicznościach w pobliżu Balearów.

MARIAN ADAM REJEWSKI urodził się 16 sierpnia 1905 r. w Bromberg, w pruskiej prowincji z Posnania, obecnego miasta Bydgoszczy w Polsce. Był synem Józefa, kupca branży tytoniowej i Matyldy Rejewski z domu Thoms. Nic dziwnego, że po ojcu odziedziczył talent do matematyki, doskonale mówił też po niemiecku. Na miejsce studiów wybrał Poznań – Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego. 1 marca 1929 uzyskał tytuł magistra matematyki. Kilka tygodni po ukończeniu studiów i bez odbycia praktyki na kursie kryptologii w Biurze Szyfrów rozpoczyna pierwszy rok dwuletniego kursu statystyki aktuarialnej w Getyndze w Niemczech. Nie ukończył kursu statystyki, ponieważ latem 1930 r. u siebie w domu przyjął propozycję profesora Krygowskiego na stanowisko asystenta w zakresie nauczania matematyki na Uniwersytecie Poznańskim. Zaczyna też pracować na pół etatu w Biurze Szyfrów, które utworzyło już poznański oddział odszyfrowywania przechwyconych komunikatów radiowych w języku niemieckim.
20 czerwca 1934 żeni się z Ireną Marią Lewandowską, córką odnoszącego sukcesy dentysty. Para miała dwoje dzieci: syna Andrzeja, urodzonego w 1936 r. I córkę Janinę, urodzoną w 1939 r. Janina została później matematykiem, podobnie jak jej ojciec.
Rejewski, który cierpi na chorobę serca, zmarł w domu na zawał serca 13 lutego 1980 w wieku 74 lat. Został pochowany z honorami wojskowymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

28.02.2022

Wybór patrona naszej szkoły to niewątpliwie ważna kwestia ostatnich miesięcy dla całej naszej społeczności.
W dniu dzisiejszym zespół do spraw nadania szkole imienia- z 7 zaproponowanych przez uczniów klas I-VIII, wyłonił 3 kandydatury:
1️⃣ POLSCY OLIMPIJCZYCY
2️⃣ MARIA SKŁODOWSKA- CURIE
3️⃣ HANS CHRISTIAN ANDERSEN
W dniach 4.03 – 09.03 odbędzie się szkolne głosowanie. Uczniowie i Pracownicy szkoły głosować będą w szkole na przeznaczonych do tego celu kartach do głosowania, Rodzice natomiast drogą elektroniczną.