we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy

Lekcja kleksografii , przędzenia liter i oryginalny sposób opisu Pana Kleksa

Uczniowie klasy 4A, podczas lekcji języka polskiego, choć na chwilę mogli przenieść się do Akademii pana Kleksa. Wzięli udział w zajęciach kleksografii i przędzenia liter. Kleksy wyszły  znakomite. Następnie czwartoklasiści układali rymowanki, w których mogli pokazać, jak wspaniałą mają wyobraźnię. Uczniowie zobaczyli w kleksach motyle, psy, koty, smoki, dinozaury, śnieg , gwiazdy… Kolejnym zadaniem było stworzenie z włóczki napisów nawiązujących do treści lektury lub własnych inicjałów. Dzieci opisały również tytułowego bohatera utworu w oryginalny sposób. Uczniowie dobrani parami wykonali: głowę, tułów oraz nogi niezwykłego nauczyciela, które potem posklejali w całość. W ten sposób powstały cztery, bardzo zabawne wizerunki Pana Kleksa. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w tym nadzwyczajnym wydarzeniu wspaniale się bawiły, a przy okazji utrwaliły znajomość lektury autorstwa Jana Brzechwy. Nie od dziś wiadomo, że wiedza podana w formie zabawy przyswaja się najlepiej, o czym doskonale wiedzą nasi nauczyciele.

O tym, co nieuchronne, inaczej…

3 czerwca uczennice klasy VIII c Anna Kowalska i Julia Łączna przygotowały dla koleżanek i kolegów z klasy interesującą lekcję poświęconą autorowi książki „Oskar i pani Róża” – Ericowi- Emmanuelowi Schmittowi oraz lekturze. Ciekawa prezentacja zapoznała uczniów z faktami dotyczącymi życia i twórczości pisarza. Następnie klasa musiała wykonać odwróconą krzyżówkę do podanego hasła, a na koniec uczniowie odpowiadali na pytania, korzystając z książek. Lekcja była udana, a najaktywniejsi uczniowie mogli zdobyć dodatkowe oceny.

Przyczyny powodzi.

03 czerwca w klasie II b Aleksander Pawlak przeprowadził lekcję odwróconą. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z przyczynami powodzi i zasadami zachowania w przypadku jej wystąpienia. Aleksander przygotował bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyczyn powstawania powodzi i zachowania w przypadku jej wystąpienia. Za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały plusy. Podsumowaniem zajęć była praca w grupach. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji.

Uczymy się z Oliwią malować portrety

W ramach kółka plastycznego odbyły się warsztaty malarskie, na  których chętni uczniowie mieli okazję skorzystać z doświadczeń malarskich swojej starszej koleżanki Oliwii Pawlak z kl. VIIb. Oliwia od dawna prezentuje swoje obrazy, które wzbudzają ogromne zainteresowanie uczniów i nauczycieli. Tak zrodził się pomysł warsztatów. Pierwsze zajęcia poświęcone były trudnej sztuce rysowania portretów. Uczestniczyły w nich dzieci w różnym wieku- od klasy II do VII. Wskazówki Oliwii okazały się bardzo pomocne. Na kolejnym spotkaniu uczniowie poznali, jak dobrać odpowiedni kolor, którym można namalować twarz, jak sprawić by nie wyglądała ona płasko, ale przestrzennie. Zajęcia w takiej formie były cenną lekcją. W przyszłości częściej będziemy korzystać z doświadczeń naszych rówieśników.

Zawód – ratownik medyczny

Dnia 22 maja odbyło się spotkanie klasy I b z ratownikiem medycznym Pawłem Gwazdaczem, tatą Nicoli, w ramach zajęć z proorientacji zawodowej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i brały udział w ćwiczeniach:
– udzielania pierwszej pomocy
– opatrunków przy poparzeniach i skaleczeniach
– bandażowania skaleczeń i ran.
Pan ratownik podzielił się swoim doświadczeniem z pracy i chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci na temat swojego zawodu. Uczniowie klasy Ib poznali zawód ratownika medycznego. Panu Pawłowi dziękujemy za tak ważną lekcję.

,,W pustyni i w puszczy”, czyli jak zmieścić lekturę w pudełku?

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki. Uczniowie klasy VD, pod kierunkiem p. Kornelii Musiał, zmieścili treść powieści Henryka Sienkiewicza w pudełku po butach i nie tylko… Technika ta uruchamia wielkie pokłady kreatywności uczniów. Pozwala pokazać własną wrażliwość i indywidualny odbiór dzieła literackiego. Nie wystarczyło wrzucić do pudełka kilka przedmiotów- każdy musiał jeszcze ciekawie uzasadnić swój wybór, odwołując się do powieściowych zdarzeń.  Efekty pracy wspaniałe, treść powieści lepiej zapamiętana, cel osiągnięty.

W krainie baśni i legend

W ramach realizowanej aktualnie tematyki zajęć świetlicowych, uczniowie wzięli udział w lekcji odwróconej „W krainie baśni i legend”. Uczniowie klasy 5 c: Izabela Śliwińska, Julia Płudowska i Kacper Sobecki wcielili się w rolę lektorów i czytali swoim koleżankom i kolegom „Legendę o Skarbniku” oraz „Bajkę o Wiśle”. Zajęcia pięknego czytania odbyły się w szkolnej bibliotece, a ich odbiorcami, były dzieci uczęszczające do świetlicy. W czasie spotkania wykorzystano teatrzyk japoński, który dzieciom bardzo przypadł do gustu.