we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Zdalne nauczanie

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 było wyjątkowe i inne niż dotychczas. Ze względu na panującą pandemię uczniowie, rodzice i nauczyciele nie mogli spotkać się na wspólnym uroczystym apelu.

Z zachowaniem szczególnej ostrożności i przepisów sanitarnych na placu apelowym szkoły pożegnane zostały wyłącznie klasy VIII, które dziś kończą edukację w SP1. Ósmoklasiści wysłuchali krótkiej przemowy dyrektora Macieja Grabianowskiego oraz przewodniczącego Rady Rodziców – pana Łukasza Kaczmarka. W dalszej części spotkania zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen, a także listy gratulacyjne dla ich rodziców. Dyrektor nadał tytuł Absolwenta Roku Hannie Aplas. Uczennica klasy VIIIb po otrzymaniu symbolicznej statuetki wpisała się do Złotej Księgi Absolwentów.

Uczniowie klas I-VII odebrali świadectwa od wychowawców zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.
Szczególnie wyróżnieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce. Najwyższą średnią ocen w szkole (6,00) uzyskała Matylda Surowiec z kl. Vb. Na drugim miejscu znalazł się Franciszek Bazylewicz z kl. Vb, uzyskując średnią 5,77. Trzecią w kolejności najwyższą średnią (5,62) uzyskały ex aequo Izabela Kolman z kl. Vc, Sara Dowhań z kl. VId oraz Zuzanna Maciołowska z kl. VId. Za osiągnięcia sportowe nagrodzone zostały uczennice, które zdobyły Mistrzostwo Województwa w Koszykówce 3×3 w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży: Natalia Kaczmarek, Maja Gniewosz, Zofia Marciniak, Lena Obuchowicz, Julia Saleta, Amelia Saleta, Oliwia Ruszczak i Julia Pechacz.

W imieniu Dyrekcji i Nauczycieli dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za ten rok nauki oraz za zaangażowanie w realizację zdalnego nauczania. Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Mistrzostwa Lokalne Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.

Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w teście finałowym Mistrzostw Lokalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Przypomnijmy, że reprezentowały nas Lena Wybieralska z kl. II a oraz Pola Milczarek z kl. III c. Obie dziewczynki wykazały się dużą wytrwałością, systematycznością i determinacją, za co zostały nagrodzone przez szkolnego koordynatora projektu – p. Ewę Ślipko. I etap polegał na rozwiązywaniu szeregu testów dotyczących wybranych lektur. W czasie kwarantanny było o tyle trudniej, że uczennice musiały pracować zdalnie w określonym czasie. W teście finałowym wyższy wynik punktowy udało się uzyskać Poli, za co została dodatkowo nagrodzona przez powiatowego koordynatora projektu w Bibliotece Publicznej we Wschowie.
Gratulujemy obu dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów w nowym roku szkolnym. ???☺️☺️☺️

Uwaga Rodzice i Uczniowie!!!

Informujemy, że rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek 26 czerwca, ale szkoła nie organizuje tego dnia tradycyjnej uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Uczniowie poszczególnych klas będą odbierali świadectwa od wychowawców na placu apelowym szkoły według następującego porządku:

Klasy VIII zostaną pożegnane o godzinie 9.00.
Klasy I – godz. 10.15
Klasy II – godz. 11.00
Klasy III i IV – godz. 12.00
Klasy V – godz. 13.00
Klasy VI – godz. 14.00
Klasy VII – godz. 15.00

Przed wejściem na plac apelowy szkoły prosimy zdezynfekować ręce, a w trakcie oczekiwania na świadectwo zachować odpowiedni dystans społeczny. Uczniowie powinni kierować się w stronę stolików oznaczonych symbolem literowym swojej klasy.

Informujemy także, że tego dnia nie będą kursować autobusy szkolne.

Dni zdrowia z Jedynką

Uczniowie klas I – VIII w ramach Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego uczestniczyli w działaniach promujących zdrowy styl życia wolny od nałogów. Obejmował on cztery dni, których hasała przewodnie brzmiały:

  • Zdrowy styl życia – co to znaczy? – Tego dnia uczniowie uzyskali informacje na temat podstawowych zasad zdrowego stylu życia i czynników warunkujących zdrowie.
  • Dzień zdrowego posiłku – nasza klas je zdrowo. – Wychowankowie klas I- IV wspólnie z rodzicami przygotowywali zdrowe śniadania. Natomiast uczniowie starszych klas brali udział w konkursie pt.: „Zdrowo, smacznie i prosto… – danie dobre na każdą okazję” prezentując autorskie propozycje potraw z wykorzystaniem zasad savoir vivre przy stole.
  • Szkoła w ruchu. – Społeczność uczniowska starała się przeżyć ten dzień aktywnie zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Podopieczni skorzystali z propozycji udziału w zajęciach z zumby, baletu i treningów ruchowych. Starsze klasy wzięły również udział w konkursie na filmik prezentujący własną aktywność ruchową w postaci treningu.
  • Gry i zabawy tematyczne. – podopieczni otrzymali propozycje różnych gier i zabaw m.in.: bajki sportowe, gry karciane z aktywnością fizyczną, ruletki z ćwiczeniami itp.

Młodsze klasy brały udział w konkursie na grę planszową promującą zdrowy styl życia wolny od nałogów.

Rodzice naszych uczniów otrzymali książeczkę opracowaną przez dietetyków pt. „Propozycje zdrowych posiłków dla dzieci”, ofertę udziału w ankiecie pt. „Kalkulator zdrowia dziecka” oraz propozycję darmowej aplikacji „Zdrowice” stworzonej przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia, która w prosty i przyjemny sposób motywuje dzieci do tego, by jadły warzywa i owoce, piły wodę oraz podejmowały aktywność fizyczną.

Oto propozycje zdrowych posiłków:

Niektóre potrawy z konkursu „Zdrowo, smacznie i prosto – danie dobre na każdą okazję”:

Zwycięzcą konkursu na filmik prezentujący własną aktywność ruchową w postaci treningu została uczennica klasy VI a – Dorota Rabęda.

Autorami zwycięskich gier planszowych zostali:

I MIEJSCE – Daria Golec II b

II MIEJSCE – Amelia Wieczorek I c

III MIEJSCE – Zuzanna Sobczak III c

Wszystkie powyższe aktywności z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną były realizowane zdalnie przy wsparciu naszych Szanownych Rodziców. W związku z tym składamy serdeczne podziękowania Uczniom i Szanownym Rodzicom.

Organizator: p. Anna Żukow

Współorganizatorzy: p. Natalia Nowak, p. Małgorzata Rodak, p. Aneta Strzebińska, p. Rafał Kulczykowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami.

☀️⛅️??‍♀️?‍♂️?‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♀️???
Ważne, by w trakcie wypoczynku pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Udostępniamy poradnik, który podpowie, jak spędzić bezpiecznie wakacje. ZOBACZ…

,,Zdrowo, smacznie i prosto….. – danie dobre na każdą okazję”.

W ramach „Dni zdrowia z Jedynką” w szkole odbył się konkurs dla uczniów klas V -VII pt.  ,,Zdrowo, smacznie i prosto….. – danie dobre na każdą okazję”.

Trzydziestu uczniów przesłało swoje autorskie przepisy wraz ze zdjęciami wykonanych przez siebie potraw. Były dania takie jak: sałatki warzywne, sałatki owocowe, racuchy i koktajle owocowo – warzywne.

Celem tego konkursu było :

– poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia,

– uświadomienie roli właściwego odżywiania dla zdrowia i prawidłowego rozwoju każdego człowieka,

– zachęcenie uczniów do podejmowania pierwszych prób samodzielnego przygotowania posiłku,

– kształtowanie nawyków zdrowego odżywania,

– poznanie głównych składników pokarmowych niezbędnych dla zdrowia,

– uświadomienie konieczności racjonalnego odżywiania się,

– kształtowanie nawyku spożywania świeżej żywności,

– poznanie zasad savoir-vivre przy stole.

Wszystkie przepisy były doskonałe, szczególnie wyróżniono dania trojga uczniów.

I miejsce – Kuba Ratajewski – Vb  – za sałatkę wiosenną z sosem balsamicznym z modeny

II miejsce – Gabrysia Winiarska – Vc – za sałatkę z nowalijek

III miejsce – Dominik Dobrzyński – Va – za koktajl truskawkowo – waniliowy

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali bardzo dobre i celujące oceny z biologii. Na zwycięzców konkursu czekają również atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Organizator konkursu: p. Małgorzata Rodak

PRZEPISY

Sałatka wiosenna z sosem balsamicznym z modeny

Składniki:

Sałata lodowa bądź mix sałat

Ogórek

Pomidorki koktajlowe

Kukurydza

Ser feta

Filet z kurczaka

Sos włoski lub vinegre

Sos balsamiczny z modeny o smaku figowym

Przygotowanie:

Filet z kurczaka kroimy w paski i smażymy go z przyprawą do gyrosa. Sałatę rwiemy na małe kawałki lub używamy gotowego mix sałat. Ogórka pokroić w kostkę, pomidorki przekroić na pół, dodajemy kukurydzę. Wszystko mieszamy. Na wierzch sałatki kładziemy usmażonego fileta. Ser feta pokroić w kostkę i położyć na wierzch sałatki. Całość polewamy sosem włoskim bądź vinegre oraz sosem balsamicznym z modeny.

Smacznego:) Jakub Ratajewski 5c

Sałatka z nowalijek

Składniki:
1 sałata masłowa
1 pęczek rzodkiewki
1 pęczek szczypiorku
2 pomidory malinowe
4 szt. ogórków małosolnych
9 g sosu sałatkowego – grecki
3 łyżki wody 
3 łyżki oliwy z oliwek 
1 puszka kukurydzy konserwowej 
Wykonanie :
Sałatę umyć osuszyć i porwać palcami na kawałki i wrzucić do miski. Rzodkiewki umyć i pokroić w cienkie talarki dodać do sałaty. Pomidory i ogórki pokroić w kostkę dodać do reszty warzyw. Szczypior pokroić, kukurydzę odsączyć i dodać do wszystkich warzyw. Sos sałatkowy wymieszać z 3 łyżkami wody i 3 łyżkami oliwy z oliwek. Wszystko wymieszać razem. Do sałatki można dodać słonecznik. Sałatka smakuje jako dodatek do obiadu lub do grillowanej kiełbasy. Życzę smacznego!!! 

Gabrysia Winiarska V c

KOKTAJL TRUSKAWKOWO-WANILIOWY

Składniki:

O,5 kg truskawek

łyżka miodu

troszeczkę wanilii

jogurt naturalny bądź kefir

Sposób przyrządzenia:

Owoce umyć, włożyć do blendera. Wszystkie inne składniki dodać i zblendować. Wlać do pucharków i przyozdobić truskawką i listkiem mięty.

Smacznego!

Dominik Dobrzyński

Kangur 2020

W tym roku szkolnym Międzynarodowy Konkurs KANGUR Matematyczny 2020 z powodu panującej pandemii został przeprowadzony zdalnie za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl.
W XXIX edycji wzięło udział 56 uczniów naszej szkoły. Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie otrzymało 7 uczniów:
w kategorii ŻACZEK uczeń kl. II B – Jan Bazylewicz
w kategorii MALUCH uczeń kl. III A – Oliwier Kąkalec
w kategorii BENIAMIN uczennica kl. V B – Matylda Surowiec i uczeń z tej samej klasy – Franciszek Bazylewicz oraz z kl. V D Konrad Zasowski
w kategorii KADET uczennice: Julia Pechacz z kl. VII A oraz Amelia Zasowska z kl. VII B.
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w tym prestiżowym konkursie matematycznym, a dla wyróżnionych szczególne brawa.
Szkolny koordynator konkursu – Iwona Leszczewska.