we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Tak się uczymy 2019/2020

Quizowanie sposobem na lekturę

    W ostatnim czasie bardzo modne, szczególnie wśród młodzieży studenckiej, stało się quizowanie. Powstały nawet specjalne ligi i rozgrywki ogólnopolskie, w których można sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody. Quiz to na pewno ciekawa forma rozrywki i rywalizacji, ale też zdobywania i utrwalania wiedzy. Opiera się na umiejętności zadawania pytań, a to zwykle stwarza uczniom problemy, dlatego podczas lekcji języka polskiego wprowadzony został quiz jako sposób na podsumowanie treści przyswajanych podczas omawiania lektury.
11 marca w klasie VIIa, na lekcji prowadzonej przez panią Elżbietę Grining, zorganizowany został quiz poświęcony „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zostali losowo podzieleni na cztery zespoły. W części przygotowawczej każda grupa miała za zadanie sformułować 10 pytań związanych z lekturą i przygotować odpowiedzi do nich. Quiz przebiegał w trzech etapach: w pierwszym każda grupa zadawała trzy pytania pozostałym zespołom. Odpowiedzi pisane były na kartkach. Po zakończeniu I etapu odpadła grupa z najmniejszą liczbą punktów. Pozostałe zmierzyły się w drugim etapie, odpowiadając na kolejne pytania. W ostatnim etapie spotkały się dwie grupy. Na koniec bardzo emocjonującej rozgrywki został wyłoniony zwycięski zespół, który oprócz satysfakcji, otrzymał nagrodę w postaci ocen celujących.
Ta forma podsumowania wiedzy spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, dlatego na pewno będzie kontynuowana podczas omawiania innych lektur. Obecnie, podczas wymuszonej przez epidemię przerwy, uczniowie klas siódmych otrzymali zadanie przygotowania pytań do kolejnych quizów, które odbędą się po powrocie do szkoły.

Jak dzięki story cubes rozwijamy swoje umiejętności literackie na lekcjach języka polskiego.

Pisanie opowiadań sprawia uczniom zwykle wiele problemów, szczególnie w klasach czwartych i piątych. Nie jest też ulubioną czynnością, ponieważ wymaga pomysłowości, cierpliwości, czasu i koncentracji. Biorąc pod uwagę ten problem, aby ułatwić uczniom kształcenie umiejętności pisania, na początku roku szkolnego podczas lekcji języka polskiego i zajęć wyrównawczych prowadzonych przez panią Elżbietę Grining zostały wprowadzone zestawy story cubes czyli „opowiadające kostki”.
Każdy złożony jest z dziewięciu elementów o różnej tematyce, np. podróże, fantazja, sekrety. Po rzuceniu kostek, układa się je w ciąg tematyczny i pisze opowiadanie w oparciu o losowo wyrzucone obrazki.
I tak bawiąc się, zaczęliśmy pisać coraz ciekawsze opowiadania, korzystając z kostek story cubes. Okazało się, że pomagają one rozwijać wyobraźnię i kształcić zdolności językowe. Poprawa umiejętności pisania widoczna jest przede wszystkim w klasie piątej, w której zaobserwowano wcześniej największe problemy. Praktycznie wszyscy uczniowie tej klasy, podczas wypełniania ankiety dotyczącej story cubes, przyznali, że lubią taki sposób tworzenia wypowiedzi, ponieważ rozwija ich wyobraźnię i zdolności językowe. Wszyscy też zauważyli u siebie poprawę umiejętności układania opowiadań. Rozmowy przeprowadzone z uczniami ze starszych klas wskazują na to, że oni również lubią pisanie w oparciu o „opowiadające kostki” i chętnie oddają się tej czynności podczas lekcji.
W planie mamy poszerzenie stosowania tej formy kształcenia o kolejne zestawy, wskazane przez uczniów, m.in. o tematyce sportowej, przygodowej i fantastycznej, dzięki którym będą mogli nie tylko się uczyć, ale również dobrze się bawić.  

Wychowanie fizyczne w klasie IIa

Wychowanie fizyczne w klasie IIa przybrało formę treningu piłki nożnej. Tym razem na zaproszenie wychowawczyni p. Ingi Zeler zajęcia dla uczniów poprowadził Hubert Piotrowski – kuzyn jednej z uczennic. Hubert jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Głogowie. Jego największą pasją jest piłka nożna, dlatego podzielił się nią z dziećmi, prezentując parę ciekawych informacji o swojej szkole i o sukcesach, jakie do tej pory osiągnął. Klasa II a chętnie włączyła się w ćwiczenia poprowadzone przez starszego kolegę. Być może właśnie w tej klasie jest jakiś ukryty talent piłkarski? przybrało formę treningu piłki nożnej. Tym razem na zaproszenie wychowawczyni p. Ingi Zeler zajęcia dla uczniów poprowadził Hubert Piotrowski – kuzyn jednej z uczennic. Hubert jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Głogowie. Jego największą pasją jest piłka nożna, dlatego podzielił się nią z dziećmi, prezentując parę ciekawych informacji o swojej szkole i o sukcesach, jakie do tej pory osiągnął. Klasa II a chętnie włączyła się w ćwiczenia poprowadzone przez starszego kolegę. Być może właśnie w tej klasie jest jakiś ukryty talent piłkarski?

Bohaterka Dnia Agatka Sadowska.

Bohaterką Dnia w klasie II a została wczoraj Agatka Sadowska. Uczennica podzieliła się swoimi artystycznymi zainteresowaniami z koleżankami i kolegami z klasy. Agata przygotowała prezentację multimedialną na temat różnych technik malarskich. Do klasy przyniosła swoje piękne kolorowe prace, a także przybory, których używa do ich wykonywania. Z przyjemnością odpowiadała także na pytania swoich rówieśników. Życzymy Agatce wytrwałego rozwijania swojej pasji!

Matematyka na wesoło w I a

Lekcja matematyki w klasie I a często przybiera nieco inną formę i odbiega od tradycyjnych zadań przy tablicy. Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach wykonując przeróżne zadania, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Matematyczne double, domino, puzzle, patyczkowe układanki, matematyczna wojna, układanka logiczna – to tylko niektóre propozycje zabaw przygotowane przez wychowawczynię klasy – p. Annę Saletę. Dzięki takiej formie zajęć uczniowie z chęcią i zaangażowaniem rozwiązują zadania oraz doświadczają, że zajmowanie się matematyką może być przyjemne i fascynujące właśnie dlatego, że trzeba ciężko pracować, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić.

Poznajemy instrumenty dęte

23 stycznia w klasie I a w ramach programu „Bohater dnia” mieliśmy zaszczyt gościć pana Cezarego Kołopieńczyka – tatę Lidki. Uczniowie wraz z wychowawczynią panią Anną Saletą zostali zaproszeni na „Warsztaty i pokaz instrumentów dętych” przez pana Cezarego, który od wielu lat jest członkiem Orkiestry Dętej. Nasz gość przekazał dzieciom bogatą wiedzę na temat instrumentów dętych, zaprezentował grę na saksofonie i klarnecie. Uczniowie dowiedzieli się również jak wygląda strój i wyposażenie muzyka. Na koniec zajęć mogliśmy wszyscy przez chwilę poczuć się muzykami i wziąć udział w zorganizowaniu klasowej orkiestry dętej.
Serdecznie dziękujemy panu Cezaremu za wspaniałą lekcję muzyki.

„Podróż z ortofrajdą nad morze”

Dnia 18 stycznia klasę II b odwiedziła pani Małgorzata Błaszak – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie, która przeprowadziła zajęcia z dziećmi na temat „Podróż z ortofrajdą nad morze”. Uczniowie poznali Gminę Sztutowo oraz jej atrakcje turystyczne.
Przez całe zajęcia uczniowie pracowali pod czujnym okiem kapitana p. Małgorzaty Błaszak , aby otrzymać sprawność marynarza. W trakcie zajęć uzupełniali kolorowe dyktando ortofrajdy, rozwiązywali zagadki na złotych rybkach, pisali wyrazy kolorami ortofrajdy, śpiewali piękne piosenki : ”Zuch marynarz”, „Jak dopaść złotą rybkę”. Zabawy ruchowe zachęcały dzieci do działania.
Po pasowaniu pani Małgorzata zaprosiła dzieci do wykonania pracy plastycznej „Kuter rybacki”. Wykonali ją z morskiego piasku, bursztynu i roślin wyrzuconych przez morze (wszystko zostało przywiezione znad morza ). Piękne prace ozdobiły naszą klasę.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały na pamiątkę bursztyn i morskie kolorowanki. Uczniowie byli zachwyceni tak ciekawymi i interesującymi zajęciami.