Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Zasady kulturalnego spożywania posiłków

We wtorek w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z młodzieżą uczącą się w Technikum Gastronomicznym we Wschowie. Zajęcia miały na celu rozwijanie i kształtowanie wśród uczniów zasady kulturalnego spożywania posiłków, zachowania się przy stole podczas uroczystości i spotkań rodzinnych. Uczniowie z technikum wraz z opiekunem panią Aldoną Szymańską przygotowali dla naszych uczniów pokaz ,jak prawidłowo nakryć do stołu, z której strony powinny być ułożone sztućce. Goście odegrali krótką scenkę kulturalnego zachowania się przy stole w towarzystwie innych osób. Następnie każde dziecko przy pomocy zaproszonych gości nauczyło się dekoracyjnie składać serwetki, tak by stanowiły ozdobę stołu. Dla chętnych uczniów przygotowano próby kulinarne: przy zawiązanych oczach dzieci próbowały za pomocą zmysłu węchu rozpoznać zapach przypraw, w dalszej kolejności odbyła się próba smaku. Okazało się, że nie jest łatwo rozpoznać smak ,nie widząc co jest na talerzu. Przy okazji wizyty starszych kolegów i koleżanek nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Dostali produkty, które musieli ułożyć na dwóch talerzach „zdrowym” i „niezdrowym”. Z tym zadaniem poradzili sobie bardzo sprawnie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał książeczkę w formie komiksu o zasadach zdrowego i prawidłowego odżywiania. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek własnoręcznie przygotowany przez młodzież z technikum.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Aldonie Szymańskiej z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie i młodzieży uczącej się w Technikum Gastronomicznym za przygotowanie ciekawej lekcji i poświęcony czas.