we Wschowie
Menu
Projekt - "Kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów"

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

„Polszczyzna jest piękna, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Dla uczczenia święta języka polskiego zorganizowano w naszej szkole działania promujące Dzień Języka Ojczystego. Nauczyciele zespołu przedmiotów humanistycznych przygotowali na ten dzień szereg przedsięwzięć mających na celu poszerzanie wiedzy na temat języka polskiego oraz kształtowanie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji.
Tego dnia na uczniów klas starszych czekało nie lada wyzwanie – biegane dyktando. Oprócz znajomości podstawowych zasad ortograficznych, przydała się dobra kondycja sportowa.
Poloniści zorganizowali ,,językowy spacer po szkole”. Zabawa polegała na szukaniu i skanowaniu kodów qr. Każdy z nich krył w sobie zadanie i wskazówkę, gdzie znajduje się kolejny. Poszukiwanie kodów bardzo spodobało się uczniom, tym bardziej, że za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań czekała nagroda – ocena bardzo dobra z języka polskiego.
W bibliotece szkolnej uczniowie mieli okazję rywalizować w quizie ortograficznym. Pięć grup walczyło o tytuł Mistrzów Ortografii. Dzieci układały rozsypanki wyrazowe i rozwiązywały rebusy. Najciekawszy okazał się jednak quiz z użyciem kolorowych lizaków ortograficznych.
Podczas lekcji języka polskiego uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię, słownictwo i kreatywność dzięki kostkom Story Cubes. Gra edukacyjna polegała na ułożeniu ciekawej historii na podstawie ilustracji umieszczonych na ściankach kostek. Dodatkowo uczestnicy zajęć chętnie zagrali w popularne Scrabble oraz rozwiązali szereg łamigłówek językowych.
W trakcie licznych zajęć poświęconych poprawnej polszczyźnie dzieci tworzyły chmury wyrazowe, rozwiązywały zagadki i krzyżówki. Nie zabrakło gazetek, które zdobiły szkolny korytarz oraz wielu ciekawych materiałów na temat poprawnego i pięknego mówienia i pisania. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego!