Wędrówka po Afryce śladem Kazimierza Nowaka

W związku z tegoroczną szkolną akcją promującą książki podróżnicze, w bibliotece odbył się cykl zajęć poświęconych obowiązkowej lekturze „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. W ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie mieli możliwość osobiście poznać tego autora na spotkaniu organizowanym przez Bibliotekę Publiczną we Wschowie. Książka jest czytana na głos przez dzieci systematycznie od dwóch tygodni w naszej bibliotece szkolnej.
W trakcie zajęć zorganizowanych przez p. Ewę Ślipko dla klasy IIIb uczniowie wzbogacili się w informacje na temat kontynentu afrykańskiego. Poznali m. in. warunki klimatyczne panujące w Afryce, gatunki zwierząt i roślin występujących na tym terytorium. Dowiedzieli się, jaka jest wielkość i położenie tego kontynentu, jakie jest jego ukształtowanie terenu oraz jak osiedlona jest ludność na poszczególnych obszarach. Uczniowie korzystali z informacji zawartych w ilustrowanych atlasach świata oraz obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się pamiątki przywiezione z Somalii, które nawiązywały do kultury tego regionu.
Podstawą zajęć była jednak postać Kazimierza Nowaka – znanego, polskiego podróżnika, który przemierzył w Afryce ponad 40 tys. km i którego wyprawę opisał w swojej książce Łukasz Wierzbicki. Dzieci poznały kilka faktów z życia tytułowego Kazika oraz uzupełniły karty pracy łańcuchową metodą skojarzeniową.
Zajęcia można potraktować jako dobry początek przygody z książką podróżniczą, która będzie trwała w naszej bibliotece jeszcze kilka tygodni.