WBO 2018 wyniki głosowania

To już koniec! Waszą decyzją Drodzy Mieszkańcy znamy sześć projektów, które w przyszłym roku będą realizowane w ramach trzeciego Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można było przez trzy tygodnie za pośrednictwem internetu lub na karcie papierowej w ratuszu. Swój głos oddało w sumie 2515 osób, wliczając w to kilka głosów nieważnych. Każdy głosujący mógł wskazać na trzy projekty. Podobnie, jak w dwóch poprzednich latach nie wszyscy korzystali z tej możliwości.

Głosujących było mniej niż w ubiegłorocznym głosowaniu, ale więcej niż w debiucie. Na ten wynik, co może trochę dziwić, składa się mniejsza liczba głosujących elektronicznie. Z pobieżnej analizy wynika jednak, że na pewno wpływ miała na to znacznie mniejsza liczba projektów dopuszczonych do głosowania. W zeszłym roku było ich 59 w tym 33. Dowodem potwierdzającym to przypuszczenie może być fakt, że ostatni zakwalifikowany w tym roku projekt miał niemal sto głosów więcej niż ten sprzed roku, kiedy głosujących ogółem było więcej. Na szczegółowe analizy przyjdzie jeszcze czas, ale teraz na gorąco można zauważyć, że bardzo mocnym poparciem liczyło się kilkanaście projektów. Decydująca rywalizacja, co widać wyraźnie w załączonej liście, toczyła się między siedmioma.

Skąd wiemy, że zakwalifikowanych będzie sześć projektów? Bo łączna kwota planowanej realizacji zwycięskiej szóstki opiewa na blisko 600 tysięcy złotych, a tyle wzorem lat ubiegłym zaplanowano na wykonanie. – Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim stronom tego przedsięwzięcia. Pomysłodawcom, promotorom i głosującym. Moją szczególną uwagę w tym roku zwróciły coraz liczniejsze i ciekawsze formy promocji danych projektów. To wyraźny przejaw, że nasz budżet obywatelski coraz bardziej się rozwija. Z pewnością duże znaczenie ma też fakt, że dotrzymujemy słowa i wszystkie projekty są realizowane, choć formalnie uchwała o WBO ma nazwę tylko konsultacji społecznych. To pokazuje, jak poważnie traktujemy głos społeczeństwa, które z roku na rok staje się coraz bardziej obywatelskie. Gratuluję zwycięzcom, ale pragnę zaznaczyć, że tu nie ma wygranych i pokonanych. Wszyscy wygrywamy, bo takie zaangażowanie najbardziej sprzyja rozwojowi gminy. Wszyscy jesteśmy bardziej wyczuleni na sprawy, które dzieją się wokół nas i to jest kapitalna lekcja społecznego myślenia. Tym samym to wschowianie podjęli decyzję na co wydatkowane było i będzie 1,8 mln zł. Za tak wielkie zaangażowanie jeszcze raz dziękuję. – mówi Miłosz Czopek, zastępca burmistrza Wschowy, inicjator Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania z liczbą oddanych głosów na danych projekt. Wytłuszczonym drukiem zaznaczyliśmy projekty przeznaczone do realizacji w 2018 roku.

1. Mikroprzestrzenie edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie – 466

2. Lato przed Ratuszem – muzyczne weekendy – 457

3. Nowy chodnik na ul. Ks. Andrzeja Kostki – projekt II – 456

4. Przebudowa ulicy M. Kopernika – chodnik + parking – 451