Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

Szóstoklasisto! Sprawdzian już w kwietniu!

Pamiętaj, im więcej wiesz o sprawdzianie, tym większa szansa na sukces!

Wszystko o sprawdzianie szóstoklasisty!                 -->  ZOBACZ     FILM  <--

Omówienie testów i sposobu udzielania odpowiedzi!  -->  ZOBACZ    FILM <--

Przeczytaj informację CKE  -------------LINK

Ogólnie o sprawdzianie

Sprawdzian w szóstej klasie szkoły podstawowej jest powszechny i obowiązkowy - to znaczy, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie.

Napisanie sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.

Uczniowie, którzy nie przystąpią do sprawdzianu w danym roku szkolnym, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i napisać sprawdzian w roku następnym.

Sprawdzian ma formę pisemną, sprawdza umiejętności i wiadomości nabyte w trakcie sześcioletniej nauki w szkole podstawowej z zakresu: języka polskiego, matematyki, języka nowożytnego, może zawierać zadania odnoszące się do tekstów z przyrody lub historii.

We wszystkich szkołach w całej Polsce odbywa się on w tym samym dniu i o tej samej godzinie, w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Przebieg sprawdzianu

W roku szkolnym 2014/2015 sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 1 kwietnia i będzie się składał z dwóch części:

Część I:  język polski i matematyka -

godzina rozpoczęcia 9:00, czas trwania I części 80 minut;

Część II: język obcy nowożytny  –angielski, niemiecki

godzina rozpoczęcia 11:45, czas trwania II części 45 minut.

Pomiędzy częścią I, a częścią II sprawdzianu będzie krótka przerwa na odpoczynek.

Jeśli ktoś z ważnych powodów nie przystąpił do sprawdzianu w kwietniu (na przykład był poważnie chory), pisze go w dodatkowym terminie. W roku szkolnym 2014/2015 dodatkowym terminem jest 1 czerwca (poniedziałek).

Na sprawdzian uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części pierwszej również przybory do ‎rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz.

Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także ‎przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Dobra rada – na egzaminie nie ściągaj!

Jeśli w czasie egzaminu albo podczas sprawdzania prac okaże się, że uczeń rozwiązywał zadania niesamodzielnie (czyli ściągał), jego sprawdzian zostanie unieważniony. Podobnie, jeżeli ktoś przeszkadza podczas egzaminu i zakłóca pracę innym, przewodniczący komisji przerywa mu sprawdzian i unieważnia pracę.

Wyniki sprawdzianu

W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu wyrażone będą one w procentach; ogólnie z każdej części sprawdzianu, szczegółowe z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Wyniki sprawdzianu są ostateczne.


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE