Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

Nowe przeżycia, nowe doświadczenia….
  14 maja  udaliśmy się z naszą wychowawczynią, nauczycielką j. niemieckiego, panią Anną Waszkowiak i naszą vicedyrektor panią Dorotą Szeląg, w podróż do odległej o 720 km miejscowości Frohnhausen (Hessen), gdzie w szkolnej auli, czekali na nas uczniowie z Goldbachschule ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, nauczycielką panią Karin Michna-Karpf oraz tygodniowym planem pobytu.  
   Program naszej tygodniowej wymiany związany był z propozycjami praktycznego spędzania czasu wolnego z dala od… Internetu. I tak, zwiedziliśmy Goldbachschule, poznaliśmy kolegów i koleżanki naszych gospodarzy, z którymi siedzieliśmy w szkolnej ławie podczas lekcji języka niemieckiego, języka angielskiego oraz matematyki.  Razem z nimi spędzaliśmy przerwy na szkolnym boisku. W szkolnej kuchni (którą też chcielibyśmy mieć w swojej szkole), przygotowaliśmy pizzę, wraps, gofry i truskawkowe desery. 
Przeżyliśmy wspaniałą lekcję przyrody w lesie, podczas której poznaliśmy najmniejszych i najważniejszych mieszkańców lasu. Dowiedzieliśmy się również, które drzewa są zimne, a które ciepłe, gdzie jest przód, a gdzie tył drzewa.
W środę, 17 maja, odwiedziliśmy miejscowość Gießen. Ta wycieczka pozwoliła nam spojrzeć inaczej na matematykę. W centrum „Mathematikum” mieliśmy okazję zrobić ogromne bańki mydlane, rozwiązać matematyczne zagadki i dowiedzieć się wielu matematycznych ciekawostkach. 
Chinatown, Meksyk i Afryka w jednym miejscu w jeden dzień? Udało nam się to przeżyć w parku rozrywki w Phantasialand. Śmigaliśmy od jednej atrakcji do drugiej. Nawet Czarna Mamba nie była nam straszna.  
Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w przepięknym miasteczku Herborn, gdzie mieliśmy możliwość zagrać w Minigolfa po ciemku. Jedyną rzeczą, którą widzieliśmy była piłeczka i dołek, do którego miała ona trafić.  Popołudnia spędzaliśmy z goszczącymi nas rodzinami, które zapełniały nasz czas wolny pobytami na basenach, w szkołach jazdy konnej, w parkach zoologicznych czy też na placach zabaw. 
Tygodniowy pobyt w Frohnhausen (Hessen) minął w miłej, przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że mieliśmy okazję podnieść swoje kompetencje językowe, poznać inny kraj, kulturę, obyczaje, zaprzyjaźnić się z niemieckim uczniami oraz ich rodzinami. Poznać ich od „podszewki”. 

Dziękujemy naszym rodzicom, za zaufanie i wiarę w naszą samodzielność, z dala od domu. 
Dziękujemy pani vicedyrektor Dorocie Szeląg, za wspólną podróż, dobre słowo i pomoc  w trudnych chwilach. 
Dziękujemy panu dyrektorowi  Maciejowi Grabianowskiemu za udzielenie zgody na tak daleki wyjazd. 
Dziękujemy Pani Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa  Danucie Patalas oraz PNWM w Gubinie za wsparcie finansowe. 
Dziękujemy naszym nowym kolegom i koleżankom z Niemiec, ich rodzinom, za ciepłe przyjęcie w swoich domach. Czekamy na Was w maju 2018.   
A najważniejsze na koniec! 
Wiemy, że wyjazd był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji naszej  wychowawczyni p. Ani Waszkowiak, która z panią Karin Michna-Karpf zorganizowała dla nas wycieczkę naszego życia.  
Dziękujemy Pani Aniu, za nowe przeżycia i nowe doświadczenia!
Oliwia, Martyna, Alicja, Jędrzej, Kacper i Grzegorz.   
O naszej wizycie napisali również TUTAJ

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE