Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie

Aktualności 2009/2010

* 25 czerwca zakończyliśmy r. szk. 2009/2010.  O godz.8:00 nastąpiło pożegnanie naszych absolwentów - uczniów klas szóstych. Podczas uroczystego apelu nagrodzono tych spośród nich, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem i osiągnęli sukcesy w różnych dziedzinach. Do szóstoklasistów kierowanych  było wiele serdecznych słów i życzeń pomyślności na kolejnym etapie kształcenia.

 Podsumowanie wyników w nauce dla uczniów kl. I – V miało miejsce podczas kolejnego apelu. Prymusi z tej grupy wiekowej również otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z rąk p. dyr. D. Patalas, p. v-dyr. D. Szeląg oraz p. K. Owoc – Kochańskiej –v-ce przewodniczącej Rady Rodziców.

* 26 czerwca, tuż po zakończeniu roku szkolnego, ponad 230 uczniów udało się do „ Zielonej szkoły” do Jarosławca. Wyjazd był możliwy dzięki uczestnictwu szkoły w projekcie „ Lubuska Akademia Wiedzy i Umiejętności”.Dla wielu dzieci było to pierwsze spotkanie z morzem.  W ciągu siedmiodniowego pobytu uczniowie poznawali specyfikę krajobrazu nadmorskiego, jego florę i faunę oraz cechy kulturowe Pomorza. Służyły temu liczne wycieczki, m. in. do Słowińskiego Parku Narodowego i Darłowa, spacery wzdłuż brzegu morza, rejs statkiem, obserwacje terenu z latarni morskich w Jarosławcu i Czołpinie. Podczas licznych gier i zabaw na plaży oraz na terenie Ośrodka Wczasowo - Kolonijnego  „ Solar” dzieci rozwijały swoją sprawność fizyczną. Miały też możliwość doskonalenia pływania podczas pobytu w aquaparku w Darłowie. Nie zabrakło także kontaktu ze sztuką. Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu zaprezentowanym przez teatr „ Krokodyl”. Jego treści kładły nacisk na znaczenie przyjaźni w życiu człowieka oraz  przeciwdziałanie nałogom.

Do Wschowy dzieci wróciły radosne, wypoczęte i pięknie zabrązowione przez nadmorskie słońce. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.                                           


W dniach 10-12 nasza szkoła brała aktywny udział w obchodach V Wschowskich Dniach Recyklingu. Uczennice klasy IVc O. Jakubowska i O. Kałużna oraz M. Piotrowska z IIIa wzięły udział w Festiwalu Piosenki Ekologicznej , wszystkie otrzymały wyróżnienie. Uczennice przygotowała pani E. Machowska.
Natomiast pani Gadkowska z uczniami z klasy IV przygotowała przedstawienie heppeningowe - Ekorozgłośnię Radiową. Uczniowie z transparentami przeszli ulicami Wschowy  wykrzykując ekologiczne hasła i śpiewając piosenki.
Krzysztof Sobczuk i Weronika Przybylska z kl. Vc pod opieka pani M. Rodak wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o Recyklingu o tytuł " Szkolnego Lidera Recyklingu Powiatu Wschowskiego". Oboje uzyskali bardzo dobry wynik.Uczniowie mogli również obejrzeć multimedialną wystawę fotograficzną pt. " Pięć lat recyklingu we Wschowie". Pani M. Rodak uczestniczyła w seminarium dla nauczycieli pt. Recykling w szkole - nowe formy ekoedukacji. W sobotę odbył się Ekojarmak , gdzie podsumowano wszystkie konkursy. Najwiekszym naszym sukcesem było zdobycie  " Zielonej Koszulki Lidera V Wschowskich Dni Recyklingu". W tym dniu nauczyciele przygotowali stanowisko promocyjne szkoły , na którym zostały zaprezentowane najwieksze osiagnięcia szkoły z zakresu edukacji ekologicznej, promocji zdrowia, sportu, SKO, konkursy BRD. LOP, klub Wiewiórka, Samorząd Uczniowski.Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu stanowiska promocyjnego szkoły.Nad całością działań proekologicznych czuwała pani M. Rodak.

W dniach 8 i 9 czerwca odbyły się kolejne wyjazdy w ramach realizowanego w obecnym roku szkolnym projektu „Lubuska Akademia Wiedzy i Umiejętności”. Tym razem uczniowie pojechali do Gorzowa - stolicy naszego województwa. Najpierw odwiedzili Centrum Sportowe „ Słowianka”, następnie odbyli przejażdżkę autokarową po Gorzowie i udali się do znajdującego się nieopodal „ Parku Dinozaurów Nowiny Wielkie”. Przemierzając leśną ścieżkę edukacyjną, wzdłuż której eksponowanych było 40 naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów, obserwowali, jak poprzez kolejne okresy geologiczne rozwijało się życie na Ziemi. Wycieczka w prehistorię była niezapomnianym przeżyciem i dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele wrażeń.

* 2 czerwca odbył się międzyszkolny konkurs " Patronowie naszych ulic". Do konkursu przystąpili uczniowie z SP2, Przyczyny Górnej i z SP1. Gościem honorowym a jednocześnie ekspertem z tematyki konkursowej była pani Marta Małkus pracownik Muzeum Ziemi Wschowskiej. Uczniowie wykazali się dużą znajomością historii swojego miasta. Najwięcej punktów zdobył uczeń naszej szkoły K. Sobczuk, II miejsce przypadło uczennicy SP2 E. Cierniak, III miejsce N. Kalicińskiej z Przyczyny Górnej. Konkurs przygotowały panie: E. Grining, D. Lewandowska, W. Motała, M. Złoczewska. 

* 10 maja Szkolny Klub Europejski pod opieką pań : W. Motały, E. Grining przy współpracy A. Gadkowskiej , J. Gnieżeńskiej i pana Cz. Kuppe zorganizował Olimpiadę Europejską. Wzięły w niej udział drużyny z klas IV- VI. Olimpiadę rozpoczęło rozpalenie znicza i przemarsz drużyn prezentujących flagi danego państwa europejskiego.Następnie jeden z reprezentantów odczytał przysięgę olimpijską i sportowcy zagrzewani do walki przez kibiców rozpoczęli rywalizację, którą wygrała klasa VI b. Po dobrej zabawie wszyscy uczestnicy zastali obdarowani słodkimi nagrodami.


* 10 kwietnia gościł w naszej szkole ks. Biskup dr Paweł Socha oraz dziekan  ks.Zygmunt Zając. Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oraz pracownicy szkoły aby powitać dostojnych gości. Uczniowie przygotowali program artystyczny. Następnie ks. Biskup spotkał się z gronem pedagogicznym.


* W kwietniu 10. uczniów z naszej szkoły wzięło udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego Eko- Planeta.  Uczennica klasy Vc Julia Kochańska zajęła I miejsce w województwie, a uczennica klasy VI a Agata Jaskółka otrzymała wyróżnienie. Uczniów do konkursu przygotowała pani M. Rodak.


* 17 maja 2010 r w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie odbyło się oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom powiatowych eliminacji turnieju " Bezpieczne wakacje z LUPO"

Komendant Komendy Powiatowej Policji we Wschowie wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Wschowa , Sława i Szlichtyngowa wręczyli nagrody zwycięzcom powiatowych eliminacji Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pod nazwą " Bezpieczne Wakacje z Lupo" .
W miesiącu kwietniu 2010 r policjanci z KPP Wschowa w V i VI klasach Szkół Podstawowych na terenie powiatu przeprowadzili test wiedzy na temat bezpieczeństwa.
W eliminacjach udział wzięło prawie 600 uczniów z czego wyłoniono trzech n/w zwycięzców:
OSKAR MACIEJEWSKI - Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie,
KAROLINA STRÓZIK - Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie,
KAROLINA PIWOWAR- Szkoła Podstawowa w Jędrzychowicach,
Na wniosek policji, Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wschowie , Sławie i Szlichtyngowej ufundowały atrakcyjne nagrody tj. aparaty fotograficzne oraz telefon komórkowy.
Dodać należy że zwycięzcy w dniu 31 maja 2010 r wezmą udział w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim.

Informacja ze strony serwisu informacyjnego KPP we Wschowie


* 7 maja uczniowie klasy VIa pod opieką pani  M.Rodak wzięli udział w III Gminnych Obchodach Dnia  Ziemi. Organizatorem imprezy była SP nr 2  , Spółka Komunalna we Wschowie oraz Nadleśnictwo Włoszakowice.Część artystyczna odbyła się na terenie szkoły nr 2. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się na stanicę harcerską do Lginia, gdzie uczestniczyli w terenowej grze ekologicznej.Podsumowane spotkania odbyło się przy ognisku. Najlepsze drużyny otrzymały nagrody.


*  30 kwietnia odbyła się uroczystość pasowania klas I na rycerzy Ortofrajdy. Uczniowie klas I poznali zasady kolorowej ortografii. Następnie złożyli ortofrajdową przysięgę i zostali pasowani przez panią dyrektor Danutę Patalas na rycerzy Ortofrajdy.W dalszej części uroczystości uczniowie wybrali się z Ortofrajdkiem w podróż do Żelazowej Woli, aby w skupieniu wysłuchać utworów F. Chopina. Uroczystość przygotowały panie: D. Kokoszka i A. Kulas.

 * 30 kwietnia uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystego apelu podkreślona została ranga majowej konstytucji i przybliżona jej istota. Atmosferę towarzyszącą jej ogłoszeniu oddawały recytowane wiersze i śpiewane piosenki.

Uroczystość przygotowali uczniowie kl. IIIc, IVc,Vb i VIc pod kierunkiem pań: M. Bajończak, E. Grining, D. Lewandowskiej, W. Motały i M. Złoczewskiej

*  29 kwietnia z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbył się konkurs historyczny dla klas IV- VI. I miejsce zdobył uczeń klasy Vc Sobczuk K., II miejsce zajęła uczennica kl. VIc Nowacka S., III miejsce przypadło Przybylskiej W. z kl. Vc. Gratulujemy.

* 27 kwietnia odbył się apel dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. " Ekokapturek", które przygotowały klasy VIa, IIb i Vb, ukazujące zagrożenia, jakie niesie za sobą rozwój cywilizacji.Uczennice z klasy IVc O. Jakubowska i O. Kałużna oraz M. Piotrowska z kl. IIIa zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej. Na koniec dziewcznki z klubu tanecznego zatańczyły.  
Obchody Światowego Dnia Ziemi przygotowały panie M. Rodak, M. Wojciechowska przy współpracy nauczycielki muzyki pani E. Machowskiej.

*  22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowano w szkole wystawę poświęconą tej tematyce.

* 21 kwietnia w Szlichtyngowej odbył się X Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Od lat organizatorami są : Starotstwo Powiatowe, Komenda Powiatowej Policji we Wschowie oraz Urząd Miasta i Gminy w Szlichtyngowej. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali Dembiński Szymon kl. VIc, Kwieciński Bartosz kl. VIc, Strzałkowski Marcin kl. VIc.. Po wyrównanej walce nasza drużyna zajęła II miejsce. Indywidualnie II miejsce zajął Strzałkowski Marcin. Opiekunem zespołu jest pan Ryszard Czechowski.Gratulujemy.
* 13 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Uroczystość miała miejsce w okolicach Zielonego Rynku gdzie posadzone zostały kolejne dęby pamięci, które symbolizują postacie ofiar pomordowanych w Katyniu i innych miejscach zbrodni. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, policji, placówek oświatowych z terenu gminy a także wschowscy kresowianie. Minutą ciszy oddano hołd pomordowanym oraz ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

* 23.03. odbyło się spotkanie Klubu Reportera i Klubu Historyczno- Patriotycznego. W ramach zajęć została przedstawiona prezentacja multimedialna pt. " Pamięć pokoleń- zbrodnia katyńska". Uczniowie obejrzeli również przedstawienie słowno- muzyczne przygotowane przez grupę " Katyń" ze Szkoły Podstawowej nr 2.
W ten sposób uczciliśmy zbliżającą się 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
* Starym zwyczajem 22 marca uczniowie klas I- III pożegnali zimę.Kolorowym pochodem wyszli na boisko szkolne niosąc Marzanny - symbole zimy. Przy głośnych okrzykach " Precz zimo zła " spalono kukły wykonane przez dzieci. Z wielką radością, trzymając w rękach gaiki, śpiewali piosenki o wiośnie.
* 11 marca odbył się w szkole koncert pt. " Krzyż miłości" upamiętnujący mękę i śmierć Pana Jezusa na krzyżu. Koncert został zorganizowany z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Widowisko słowno - muzyczne przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką pań : Anny Mazurczak i Hanny Rycerz. Przedstawienie obejrzeli rodzice, nauczyciele i uczniowie.
* 25 lutego odbyły się szkolne eliminacje Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Do przesłuchań przystąpiło 28 uczniów. Na szczeblu powiatowym, który będzie miał miejsce 5 marca br. w Domu Kultury w Sławie, będą nas reprezentować:
        - w kategorii klas I - III :
            Noemi Kopaczyńska, Adrian Basikowski,  Martyna Kuppe
        - w kategorii klas IV - VI : Julia Kochańska, Jeremi  Jarosz, Agata Kaminska.
PS Na szczeblu powiatowym nasi uczniowie spisali się na medal! Dwoje z nich: Jeremi Jarosz i Julia Kochańska zdobyli nominację do przesłuchań wojewódzkich, a Adrian Basikowski otrzymał wyróżnienie.

* 23.02. uczniowie klasy IV - VI obejrzeli w Domu Kultury spektakl o tematyce profilaktycznej pt. " Cyberprzemoc" wystawiony przez aktorów teatru Kurtyna z Krakowa. Przedstawienie poruszało problematykę przemocy psychicznej, godności człowieka oraz wzajemnego szacunku wśród dzieci i młodzieży, prawa do posiadania własnego zdania, poczucia własnej wartości bez względu na pochodzenie czy status materialny.
Po obejrzeniu spektaklu uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w prelekcji prowadzonej przez jednego z aktorów i zapoznać się z coraz bardziej szerzącym się zjawiskiem jakim jest cyberprzemoc.
Aktorzy z teatru Kurtyna zostali zaproszeni przez pedagoga szkolnego panią M. Olszyńską. Przedstawienie sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

* W  dniu 18.02.2010r. odbył się apel podsumowujący działalnośc SKO w I semestrze. Na wstępie uczniowie  z kl. IC i IIC– członkowie Klubu Biznesmena  wystąpili w przedstawieniu p.t. „Złotówka do złotówki”. Uczniów przygotowały  Panie A. Kulas i D. Kokoszka. Na apelu podsumowano wyniki konkursów oraz  nagrodzono zwycięzców. Najlepiej oszczędzającymi klasami okazały się zespoły: I miejsce-  kl. IIIA (wych. E. Łączna) , II m – kl. IC  (wych. D. Kokoszka) , III m – kl. IA (wych. I. Zeler) , IV m – kl. II B (wych. M. Wojciechowska) , V m – kl. IIIC (wych. M. Bajończak); w kategorii klas IV-VI zwyciężyła kl. VIC (wych. W. Motała). W konkursie  na  ciekawą  skarbonkę wykonaną z surowców wtórnych nagrody otrzymali uczniowie Paulina Krawczyk, Piotr Mamczur, Jakub Wojtkowiak, Klaudia Kreczetowska, Natalia Cieślak, Agata Ciuchta. Najciekawsze hasła i rymowanki o  oszczędzaniu ułożyli  Marcin Strzałkowski i Weronika Strzałkowska. W zbiórce makulatury i nakrętek po napojach zwyciężyła klasa IA (wych. I. Zeler),  II miejsce zajęła klasa VC (wych. Iwona Leszczewska), III miejsce w zbiórce makulatury zajęła klasa IIIA (wych. Anna Saleta) natomiast w zbiórce nakrętek kl.III B (wych. Ewa Łączna), IV miejsce w obu kategoriach kl.IIA (wych. Robert Sierota). W zbiórce zużytych baterii na wyróżnienie zasłużyła klasa IIC (wych. Aurelia Kulas).


* 12 lutego w sali gimnastycznej odbył się bal karnawałowy dla klas I - III. Prowadzony był przez aktorkę zielonogórską panią Idę Ochocką. Dzieci przebrane były w piekne , kolorowe stroje. W czasie balu odbyły " podróż przez ocean". Zwiedziły sopockie molo, morską arenę sportową, nurkowały w oceanie, szukały muszli i odgadywały znane przeboje. Poznały piosenki marynarskie o portach. Bal dostarczył dzieciom wiele radości i miłych wrażeń.

 


* 12 stycznia odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowany przez Szkolny Klub Europejski. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły z klas czwartych. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące znajomości krajów należących do Unii Europejskiej. W rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie klasy IVb - Maksymilian Samelczak, Mateusz Kasztelan.


* 11 stycznia 2010 w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelnika. Uczniowie obejrzeli inscenizację pt. " Bajkowe pasowanie", którą przygotowali uczniowie klasy IVc i IVa pod kierunkiem pani Danuty Lewandowskiej. Następnie pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie, że będą szanować książki i zachęcać innych do czytania.

*
17 grudnia w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie kompleksu boisk sportowych zbudowanych w ramach programu " Moje boisko- Orlik 2012".
Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych Wschowy oraz sąsiednich miejscowości, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, pracownicy urzędu odpowiedzialni za realizację inwestycji, główni wykonawcy, projektanci oraz kierownicy nadzoru budowlanego.Otwarcie kompleksu zaszczycił także swoją obecnością Stanisław Tomczyszyn - członek Zarządu Województwa.
Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi, następnie kompleks został poświęcony przez Księdza Prałata Zygmunta Zająca.
Po zapoznaniu się z obiektem zaproszeni goście przeszli do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się krótkie wystąpienia oraz program artystyczny w wykonaniu dzieci.
W ramach inwestycji powstało boisko do gry w piłkę nożną, boisko wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną oraz tenisa ziemnego. Powstało również zaplecze sanitarne z szatniami, ogrodzenie obiektu oraz jego oświetlenie. Dodatkowym elementem jest bieżnia lekkoatletyczna.
Łączny koszt inwestycji wynosi 1 509 972, 58 zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa 333 000,00zł. Taką samą kwotę udało się uzyskać z budżetu Województwa Lubuskiego. Dziękujemy !!!

* 15 grudnia obchodzony był w szkole Dzień Anioła przygotowany przez klasę IVc. Tego dnia wszystkie klasy odwiedziły aniołki, ofiarujące uczniom rysunki ze swoim wizerunkiem oraz anielskie zasady , czyli reguły kulturalnego zachowania.

W bibliotece szkolnej eksponowana była wystawa ilustracji i figurek przedstawiających anioły. Autorzy najbardziej oryginalnych prac otrzymali nagrody - figurowe aniołki.

* 7 grudnia w sali gimnastycznej uczniowie wszystkich klas spotkały się z Mikołajem. Przyniósł on mnóstwo prezentów - paczki za słodyczami. W podziękowaniu za dary każda klasa przygotowała krótki program artystyczny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali  kolędy.
Spotkanie odbyło się w odświętnej scenerii i miłym nastroju. Mikołajkową imprezę przygotował Samorząd Uczniowski.

* Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wiewiórka przeprowadziły zbiórkę żywności i środków czystości pod hasłem " Pomóż Świętemu Mikołajowi ". Paczki zostały przekazane uczniom naszej szkoły.

*  Od 2 do 14 listopada 213 naszych uczniów z klas III- V uczestniczyło w trzech turnusach zielonej szkoły odbywającej się w malowniczym Łagowie położonym w środkowej części naszego województwa. Dzięki uczestniczeniu w niej, uczniowie mogli zgłębić wiedzę o swoim regionie. Dotarliśmy miedzy innymi do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, Klasztoru i Muzeum w Paradyżu, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień z rezerwatem nietoperzy, poznańskiej Palmiarni. Obecność w tych miejscach zaowocowała sporą dawką wiedzy z zakresu historii i przyrody.Dzieci rozwijały również swoją sprawność fizyczną, m.in. w parku wodnym w Świebodzinie. Wiele niezwykłych wrażeń pozostawił wyjazd do kina trójwymiarowego Cinema CITY w Poznaniu.Sporą część pobytu w zielonej szkole wypełniły zajęcia klubów przedmiotowych, odbyły się też zajęcia "Zasady savoir-vivre na co dzień".

Czas spędzony w Łagowie był na pewno czasem spędzonym bardzo mile i bardzo pożytecznie.

17 listopada w świetlicy szkolnej odbyła się prezentacja filmowa dotycząca pierwszej pomocy przedmedycznej pt."I TY możesz zostać bohaterem". Prezentację zorganizowała firma Vision- Polska. Uczniowie obejrzeli film w formie komiksu ukazujący niebezpieczne sytuacje z jakimi mogą się spotkać na co dzień.Film pouczał jak należy zachować się w takich sytuacjach. Następnie zaproszono uczniów do udziału w konkursie.

* 12 listopada odbył się uroczysty apel z okazji  91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku program artystyczny przygotowały klasy IIa p. R. Sieroty i kl. IIb p. M. Wojciechowskiej. Głównym celem apelu było uczczenie tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia  oraz przypomnienie uczniom historycznych wydarzeń z tamtych lat. W trakcie programu recytowano wiersze , śpiewano pieśni patriotyczne, można było również obejrzeć prezentację multimedialną. Za pomoc w zorganizowaniu apelu dziękujemy paniom D. Szeląg i W. Motale.

* 29 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka  dla klas IV-VI. Dyskotekę przygotował Samorząd Uczniowski.

* 27 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pt. "Opowiem Ci bajkę.." W konkursie uczestniczyły klasy IV. Największą popularnością cieszyły się bajki : " Śnieżka", "Czerwony Kapturek", " Kopciuszek". Konkurs odbył się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

* 22 października odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów szkoły.

W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I - III, wychowawcy, rodzice pierwszaków oraz dyrekcja szkoły.
Klasy pierwsze obejrzały inscenizację pt. "Ślubowanie".
Po złożeniu przysięgi uczniowie otrzymali na pamiątkę akty pasowania ufundowane przez Radę Rodziców.
Po uroczystości czekał na wszystkich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

*  13 października odbył sie w szkole uroczysty apel z okazji Śwęta Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w nim obecni i emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele rodziców oraz społeczność uczniowska. Zebranym zaprezentowany został interesujący występ, podczas którego uczniowie demonstrowali swoje artystyczne talenty.Uroczystość przebiegła w bardzo ciepłym i pogodnym nastroju.

Na koniec przewodniczący Rady Rodziców pan Krzysztof Rękoś złożył na ręce pani dyr Danuty Patalas słowa podziękowań i serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Do życzeń dołączyli się również uczniowie.

* Od 5 października 2009 roku na terenie Szkoły Podstawowej działać będą przedmiotowe kluby dla klas III-VI. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w zajęciach i rozwijania swoich zdolności.

1. Klub Młodego Odkrywcy - zajęcia przyrodniczo-matematyczne (E.Budziak, A.Saleta)

2. Klub Biznesmena - zajęcia przedsiębiorczości (D.Kokoszka, A.Kulas)

3. Klub Poligloty - spotkania młodego tłumacza (A.Waszkowiak)

4. Klub Reportera - Zajęcia dziennikarskie i nie tylko ... (D.Lewandowska, Grining)

5. Klub Ikonka - Spotkania przy komputerze (R.Alefierowicz)

6. Klub Artysty - Zajęcia plastyczne (M.Bajończak)

7. Koło Historyczno-Patriotyczne (W.Motała, D.Szeląg)

8. Koło Sportowe - Rozgrywki sportowe na wesoło (J.Gnieżeńska, A.Gadkowska)

9. Klub Aktywego i Twórczego Myślenia - Zajęcia polonistyczno- matematyczne(A.Weinert, D.Kopeć)

* 1 października przeprowadzone zostały wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Z 208 uczniów klas IV-VI w głosowaniu brało udział 192. Oto oficjalne wyniki głosowania:

  • Przewodniczący: Szymon Dembiński
  • I zastępca przewodniczącego: Agata Jaskółka
  • II zastępca przewodniczącego: Katarzyna Grześkowiak
  • protokolant Aleksandra Majer

* 12  września w Szkole Podstawowej nr 1 we Wschowie miała miejsce  uroczystość z okazji jubileuszu  45- lecia funkcjonowania  szkoły w obecnym budynku. Ze względu na modernizację boiska i budowę orlika jubileusz odbył się rok później.       Uroczystość uświetnili swą obecnością liczni goście, m. in. ksiądz Zygmunt Zając, pan Krzysztof Grabka burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, pan Marek Boryczka v-ce starosta powiatu wschowskiego, pan Andrzej Nowicki v- ce burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, pan Wojciech Kuryłło naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, pan Ferdynand Sańko v-ce Kurator Oświaty, pan Zbigniew Semeniuk sekretarz Miasta i Gminy Wschowa, pan Tomasz Stasiak v-ce przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wschowa, pan Krzysztof Rękoś v-ce przewodniczący Rady Rodziców, podinspektor Eligiusz Lebedyński przedstawiciel policji, młodszy kapitan Grzegorz Zasowski zastępca dowódcy JGP PSP we Wschowie , byli dyrektorzy naszej szkoły:  pani  Władysława Wajnert, pan Lesław Moliński oraz pani Ilona Ratajczak dyrektor Biblioteki Publicznej we Wschowie, pani Alicja Krawczyk – Kramska prezes zarządu Oddziału ZNP we Wschowie, dyrektorzy szkół i przedszkoli , absolwenci, nauczyciele , uczniowie i ich rodzice.   Obchody rozpoczęły się o godz. 10.30 mszą świętą w Kościele Farnym . Następnie odbyła się  część oficjalna , w której głos zabrała p. dyr. SP1 Danuta Patalas, witając wszystkich zebranych i przedstawiając pokrótce historię szkoły. Zaproszeni goście złożyli na ręce pani dyrektor życzenia z okazji jubileuszu.     W dalszej części zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu  uczniów.Po wspólnym obiedzie nastąpiło zwiedzanie szkoły, oglądanie wystaw i spotkania poszczególnych roczników absolwentów. Uroczystość zakończyła się balem absolwentów. Do zorganizowania jubileuszu przyczyniło się Stowarzyszenie Przyjaciół” Jedynki” działające przy SP1, nauczyciele, młodzież, rodzice i sympatycy szkoły.Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości, a szczególnie firmom : Protekst Justyna i Mariusz Ławrynowicz, Kaja Komputer Hanna i Krzysztof Jasek, Hubert sp. jawna, PPU Elektrobud Marek Bazylewicz, Dax – Drgas sp.jawna, Zeta Joanna Gałecka, Agencja Ergo Hestia Waldemar Szeląg,  Biuro Rachunkowe Danuta Machowska.

Kalendarium 45-lecia SP 1 we Wschowie można pobrać w formacie pdf.


1 września uroczyście rozpoczęlismy nowy rok szkolny.

Licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli powitała pani dyrektor szkoły Danuta Patalas. Szczególnie serdecznie pani dyrektor powitała pierwszoklasistów. Następnie w kilku słowach przedstawiła plan pracy szkoły w nowym roku. Pani v-ce dyr. Dorota Szeląg przedstawiła uczniom wychowawców klas czwartych oraz powitała nową nauczycielkę  muzyki panią Elżbietę Machowską. Po apelu klasy pierwsze spotkały sie z przedstawicielem policji wschowskiej. Wszystkie dzieci dostały prezenty -  odblaskowe kamizelki i opaski. Kamizelki mają pozwolić dzieciom, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, na bezpieczne dotarcie do szkoły.
Uczniowie kl.IV - VI po spotkaniu z wychowawcami udali się na rynek wschowski gdzie miały miejsce uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 we WSCHOWIE