Konkurs - realizacja inicjatywy samorządowej.
     W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie wzięła udział w konkursie na realizację inicjatywy związanej z samorządnością. Jego organizatorem była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnych z Zielonej Góry. Konkurs trwał od 1 września do 31 listopada 2015 roku.
Do realizacji wybraliśmy temat związany z zagadnieniami budżetu obywatelskiego. Uznaliśmy, że należy przybliżyć idee budżetu partycypacyjnego naszej szkolnej społeczności. Okazją było ogłoszenie przez gminę Wschowa konkursu na lokalny projekt takiego budżetu.
       Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali scenkę, w której w formie debaty dziennikarzy z ekspertami wyjaśniono pojęcia, zasady tworzenia, cele i założenia budżetu obywatelskiego. Po tym wystąpieniu zaproszono uczniów klas IV – VI do zgłaszania własnych propozycji do przyszłych budżetów obywatelskich. Uczniowie na arkuszach papieru zapisali kilkadziesiąt pomysłów. Obecni na naszym spotkaniu byli przedstawiciele władz miasta; zastępca burmistrza Miłosz Czopek, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Dariusz Przybylski. Działanie te zrealizowano 22 września 2015r.
       Następnym krokiem była możliwość wyboru w czasie głosowania 30 września 2015r. najciekawszych pomysłów. Z pośród zgłoszonych propozycji wybraliśmy te, które powtarzały się najczęściej. Głosowano na: park linowy, ścieżki rowerowe, kino, odnowienie basenu, remont sali gimnastycznej, wypożyczalnię rowerów. Najwięcej głosów uzyskały propozycje: kina, stworzenie parku linowego i odnowienie basenu.
       25 listopada 2015r. braliśmy udział w spotkaniu z wiceburmistrzem Urzędu Miasta i Gminy Wschowa Miłoszem Czopkiem, na którym przedstawiliśmy wyniki naszych wyborów oraz przekazaliśmy krótką informację z naszych działań. Uczniowie zgłosili również konkretne rozwiązania, w jaki sposób można by zrealizować ich pomysły. Głos młodzieży spotkał się z pozytywnym odzewem władz i obietnicą zrealizowania niektórych z nich. W spotkaniu udział brali uczniowie: Michaela Jarosz, Paulina Wolnik, Amelia Staniszewska i Dominik Prozorowski wraz z opiekunami projektu: p. Wiesławą Motałą i p. Robertem Alefierowiczem oraz dyrektorem szkoły p. Maciejem Grabianowskim.
      Nasze działania na bieżąco opisywaliśmy na stronie internetowej szkoły. Informacje o działaniach w dniu 22 września 2015r. umieścił również portal lokalny zw.pl. Spotkanie z 25 listopada 2015r. przedstawiono w gazetce gminnej wschowa.pl.
       Konkurs, w którym braliśmy udział miał na celu zwiększenie zaangażowania dzieci i młodzieży w życie obywatelskie i społeczne oraz wykazanie się innowacyjnością. Nasza inicjatywa wywołała wśród uczniów duże zainteresowanie, w trakcie rozmów pojawiały się nie tylko bardzo konkretne propozycje, ale również ewentualne możliwości ich realizacji.
        Innowacyjność naszych działań polegała na włączeniu uczniów naszej szkoły w działalność lokalną. Poznanie problematyki związanej z budżetem obywatelskim zmotywowało dzieci do przyjrzenia się potrzebom wschowskiej młodzieży i wyjścia z nimi do władz miejskich. Efektem naszych dokonań jest pomysł stworzenia szkolnego budżetu obywatelskiego w przyszłym roku szkolnym – dyrekcja szkoły przeznaczy pewną kwotę pieniędzy, którą uczniowie będą mogli zagospodarować. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa pozwoli dzieciom kreatywnie wpływać na działalność naszej szkolnej społeczności, da im poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.
        Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w styczniu tego roku. Miło nam poinformować, że nasz projekt „Młodzi samorządni. Budżet obywatelski” znalazł się w gronie 6 wyróżnionych inicjatyw lokalnych. Wszystkie inicjatywy były oceniane pod kątem oddziaływania, kreatywności i zaangażowania osób z samorządu lokalnego, organizacji, instytucji i społeczności lokalnej. Zwycięzcy w nagrodę pojadą na 2-3 dniowy wyjazd studyjny do Warszawy, z możliwością wejścia m.in. do Sejmu i Senatu.
Organizator konkursu zapewnia pokrycie kosztów pobytu 10 uczniów i 1 opiekuna, w tym: transport, wyżywienie, zakwaterowanie, bilety wstępu do wybranych instytucji.
Termin wyjazdu planowany jest w okresie 7-9 marca 2016r.
Zaangażowanym w jego realizację gratulujemy