Czytanie jest podróżą, a książka mapą.

Co oznacza symbol muszli na kamieniu?
Dokąd wiedzie Szlak Świętego Jakuba?
Jak przygotować się do pieszej wędrówki trwającej 27 dni?
I wreszcie – jak pokonać blisko 800 km Camino de Santiago?

Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymali uczniowie klas V, VI i VII podczas spotkania z Dorotą Sys – absolwentką naszej szkoły. Pani Dorota jest doktorem teologii i doktorantką nauki o zdrowiu, pracuje w szpitalu i na uczelni. Mimo wielu obowiązków, zawsze znajduje czas na podróże.
Podczas spotkania zorganizowanego w szkolnej bibliotece zaprezentowała młodzieży swoją podróż życia w formie fotoreportażu. Piesza pielgrzymka do katedry w Santiago de Compostela obfitowała w wiele przygód i spotkań z ludźmi z całego świata. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali relacji z przebiegu podróży, m.in. o warunkach klimatycznych panujących w kolejno odwiedzanych krainach geograficznych – Pirenejach Atlantyckich, Kastylii i Galicji. Nie zabrakło również informacji na temat Wschowskiej Drogi św. Jakuba. Na zakończenie pani Dorota przeprowadziła quiz dla najbardziej uważnych słuchaczy.
To, że podróże kształcą – wiadomo nie od dziś. Warto inspirować młodzież do podróżowania i odkrywania świata.