Widowisko teatralne ,,LOL”

21 maja uczniowie klasy VA i VB wspólnie z p. Kornelią Musiał i p. Hanną Rycerz obejrzeli w Domu Kultury w Lesznie spektakl teatralny pt. „LOL” w wykonaniu aktorów Teatru FORM. ART. Głównym tematem spektaklu jest przemoc fizyczna– ta dobrze znana z osiedla, podwórka, czy ze szkoły, ale również przemoc psychiczna – ta jest bardziej    dotkliwa i bolesna, bo często pochodzi ,nie tylko od rówieśników, ale od naszych najbliższych. Przesłaniem przedstawienia było, by nie dawać przyzwolenia na żadną przemoc! Bo nawet gdy siniaki i zadrapania się zagoją, to głębokie rany serca i urazy psychiczne, poczucie bezsilności, niskie poczucie swojej wartości – rzutują na całe życie młodego człowieka. Takie doświadczenia mogą być tragiczne w skutkach.
Tytuł przedstawienia nawiązuje do popularnego wśród młodzieży powiedzonka LOL ( z ang. Laughing out loud), czyli „śmieję się głośno”.  I nie chodzi tu o śmiech radości, rozbawienia, ale jest  on pretekstem do wyśmiewania się z kogoś. Łatwo śmiech i żart może przerodzić się w formę szyderstwa, pogardy, wzgardy i odrzucenia. To okrutny sposób izolacji od grupy.
Spektakl  ukazywał problemy współczesnej młodzieży, aktorzy posługiwali się językiem młodych  ludzi, wykorzystano nowoczesne brzmienie muzyczne i technologię multimedialną, bo scenografia była minimalistyczna.
Przedstawienie dało do myślenia – bo  czym jest przemoc, jakie formy może przybierać, jak łatwo można zranić niewinną osobę, gdzie to wszystko się zaczyna, kto jest ofiarą, a kto katem, jak łatwo można zamienić rolę kat-ofiara, jak można zareagować , czy potrafię i mam odwagę  przeciwstawić się złu, danie przyzwolenia = oprawca, czy jestem empatyczny i asertywny…? I wiele innych pytań nasunęło się po tym widowisku.