Wydarzenia 2019/2020

Spotkanie z górnikami

W dniu 4 grudnia w klasach I odbyło się spotkanie z górnikami. Zaproszeni goście opowiedzieli uczniom o ciężkiej i czasem niebezpiecznej pracy w kopalni. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią pracę. Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje kopalni, jakie surowce można z nich wydobywać. Każdy mógł dotknąć przyniesiony przez górników węgiel i bryłki wapieni. Spotkanie z górnikami wzbudziło u dzieci wiele emocji i na długo zapadnie ta lekcja w pamięci. Dziękujemy za niezwykle interesujące spotkanie i życzymy naszym Górnikom tyle szczęśliwych wyjazdów co zjazdów. Inicjatorami spotkania była p. Natalia Gąda- Kościuk oraz p. Magdalena Kulka.

ŚWIĄTECZNA BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji biblioteka zaprasza wszystkie chętne dzieci naszej szkoły do zapoznania się z sylwetką św. Mikołaja z Miry.
Uczniowie mogą napisać symboliczne listy do Mikołaja, w których opiszą swoje marzenia. Na dzieci czeka także kalendarz adwentowy z zadaniami na każdy dzień. Zadania mają pomóc przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, poznać polskie tradycje i utwory literackie nawiązujące do tematyki świątecznej.

Idą święta…

28 listopada w Va odbyły się warsztaty rękodzieła, które poprowadziła mama Antosi pani Barbara Nieścior. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały przepiękne świąteczne choinki. Podczas wspólnej pracy nie zabrakło dobrego humoru, dzielenia się swoimi umiejętnościami i miłym słowem.

Światowy Dzień Pluszowego Misia.

W dniu 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. W świetlicy szkolnej p. Anna Żukow przeprowadziła zajęcia z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zapoznały się z historią pluszaka, która rozpoczyna się w 1902 roku. Obejrzały prezentację przedstawiającą misie, które spotykamy w bajkach i filmach dla dzieci oraz te,które możemy zaobserwować nocą na niebie obserwując przyrodę i w czasie wycieczki do zoo. W kolejnej części zajęć uczniowie rozwiązywali tematyczne rebusy i zagadki oraz układali puzzle. Na zakończenie każdy uczestnik wykonał własnego balonowego misia, który towarzyszył mu w tym wyjątkowym dniu. W ramach obchodów tego miłego święta w czasie przerw uczniowie również brali udział w wspólnych zabawach w misiowej krainie zorganizowanych przez p. A. Saletę oraz p. N. Gąde- Kościuk. Dzieci wykonywały zadania związane ze spostrzegawczością, kolorowaniem, obliczeniami matematycznymi oraz wieloma innymi ciekawymi zadaniami, które nawiązywały do święta. Na każdego ucznia czekało słodkie co nieco. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Życzliwość dodaje skrzydeł – Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Jak go obchodzić? Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej!
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. W czwartek 21 listopada na korytarzach szkoły zakwitł  ŻÓŁTY KOLOR ŻYCZLIWOŚCI. Na dobry początek każdy otrzymał „uśmiechniętą buźkę”, która przez cały dzień przypominała o życzliwości i uprzejmości.  Na korytarzach umieszczono żółte balony, plakaty propagujące kulturalne, grzeczne zachowanie oraz hasła dot. życzliwości, szacunku, przyjaźni, miłości, szczerości.  Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia  uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Podczas przerw funkcjonowała „Skrzynka życzeń i pozdrowień”, która spełniała rolę szkolnej poczty życzliwości. Każdy, kto chciał przygotować komuś miłą niespodziankę, mógł wrzucić do skrzynki kartkę z życzeniami. Uczniowie młodszych klas wykonywali krasnale – Życzliwki, korzystając z uprzejmości i pomocy starszych koleżanek i kolegów. Uczniowie klas I- III podczas lekcji języka angielskiego poznali historię Dnia Życzliwości; przyswoili zwroty grzecznościowe i słownictwo związane z dobrym zachowaniem. Oprócz wyżej wymienionych zadań postanowiliśmy wziąć udział w akcji Marzycielska Poczta, która idealnie wpisuje się w ideę Dnia Życzliwości. Polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Uczniowie najpierw mogli zapoznać się z profilami dzieci, poznać je bliżej. Wszyscy włożyli dużo serca i zapału w tworzenie kartek i pisanie listów. Mamy ogromną nadzieję, że nasz gest życzliwości przyniesie dzieciom wiele radości i uśmiechu. W tym roku, po raz pierwszy, włączyliśmy się w tę wspaniała akcję, ale na pewno nie ostatni. Niektórym z uczniów bardzo spodobała się ta inicjatywa i stwierdzili, że będą chcieli utrzymać stały kontakt z wybranym dzieckiem, bo przecież na Marzycielskiej Poczcie życzliwość jest obecna 365 dni w roku. Dzień upłynął w bardzo sympatycznej atmosferze, a życzeniem organizatorów, czyli pani Kornelii Musiał i pani Ani Nowak jest to, abyśmy każdego dnia potrafili życzliwie patrzeć na ludzi. To naprawdę ułatwia życie! Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu:)