Tak się uczymy

Zawód – ratownik medyczny

Dnia 22 maja odbyło się spotkanie klasy I b z ratownikiem medycznym Pawłem Gwazdaczem, tatą Nicoli, w ramach zajęć z proorientacji zawodowej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i brały udział w ćwiczeniach:
– udzielania pierwszej pomocy
– opatrunków przy poparzeniach i skaleczeniach
– bandażowania skaleczeń i ran.
Pan ratownik podzielił się swoim doświadczeniem z pracy i chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci na temat swojego zawodu. Uczniowie klasy Ib poznali zawód ratownika medycznego. Panu Pawłowi dziękujemy za tak ważną lekcję.

,,W pustyni i w puszczy”, czyli jak zmieścić lekturę w pudełku?

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki. Uczniowie klasy VD, pod kierunkiem p. Kornelii Musiał, zmieścili treść powieści Henryka Sienkiewicza w pudełku po butach i nie tylko… Technika ta uruchamia wielkie pokłady kreatywności uczniów. Pozwala pokazać własną wrażliwość i indywidualny odbiór dzieła literackiego. Nie wystarczyło wrzucić do pudełka kilka przedmiotów- każdy musiał jeszcze ciekawie uzasadnić swój wybór, odwołując się do powieściowych zdarzeń.  Efekty pracy wspaniałe, treść powieści lepiej zapamiętana, cel osiągnięty.

W krainie baśni i legend

W ramach realizowanej aktualnie tematyki zajęć świetlicowych, uczniowie wzięli udział w lekcji odwróconej „W krainie baśni i legend”. Uczniowie klasy 5 c: Izabela Śliwińska, Julia Płudowska i Kacper Sobecki wcielili się w rolę lektorów i czytali swoim koleżankom i kolegom „Legendę o Skarbniku” oraz „Bajkę o Wiśle”. Zajęcia pięknego czytania odbyły się w szkolnej bibliotece, a ich odbiorcami, były dzieci uczęszczające do świetlicy. W czasie spotkania wykorzystano teatrzyk japoński, który dzieciom bardzo przypadł do gustu.

Uczniowie chętnie eksperymentują.

Okazją do przeprowadzania doświadczeń są lekcje fizyki i chemii, niektóre z nich uczniowie mogą na lekcjach wykonywać samodzielnie lub w zespołach. Aby osiągnąć zamierzony efekt, muszą zaplanować, przemyśleć, podzielić się obowiązkami i pilnować ich właściwego przebiegu. Bardzo często pomysłowość i dociekliwość uczniów zaskakuje. Niektóre zestawy doświadczalne, nasi młodzi naukowcy, przygotowują w domu a na lekcjach prezentują i omawiają ich działanie.  

Kręcimy w dobrej sprawie.

To, że film jest dziedziną sztuki, uczniowie klasy 7a wiedzą od dawna. Teraz przekonali się na własnej skórze jak trudną sztuką jest nakręcić dobry film. Pretekstem do tego przedsięwzięcia stały się zajęcia plastyczne i zjawisko cyberprzemocy, które coraz częściej dotyka użytkowników sieci. Prace nad filmem trwały kilka tygodni i wymagały odpowiednich przygotowań . Należało stworzyć mini ekipę filmową, czyli scenarzystę, reżysera, dźwiękowca, montażystę, wybrać aktorów, przygotować tzw. storyboard, który w sugestywny sposób pokaże zjawisko cyberprzemocy, wybrać lokalizację i muzykę, która stworzy odpowiedni klimat oraz podkreśli emocje. Efektem pracy były krótkie spoty filmowe, które zasygnalizowały problem oraz metody radzenia sobie w podobnych sytuacjach. Okazało się, że ile ekip filmowych tyle pomysłów na realizację, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć różne spojrzenia na ten sam temat. Zdobyte doświadczenia przydadzą się w kolejnych projektach i pozwolą na bardziej świadome korzystanie z sieci.